Reklama:

Plyn bude drahý i v létě, příští zima může být krutá. Putin potřebuje vyhrát, možnost dál platit eurem ale Západu sám nabízí, popsal ekonom

Důchod - Ilustrační snímek
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 1. 4. 2022

Vladimir Putin (69) ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého musí zahraniční kupci od dnešního dne platit za ruský plyn v rublech. Zároveň dodal, že pokud se platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Západní státy se požadavku postavily a mluví o vydírání. Ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, jaké dopady by pro Česko mělo, kdyby Rusko skutečně přestalo plyn dodávat.

Reklama:

Reklama:

Snaha posílit rubl, který utrpěl kvůli sankcím Západu, je důvodem, proč Rusko přišlo s požadavkem na platby za plyn v jeho měně. "K nákupu ruského zemního plynu si musejí západní země otevřít rublové účty v ruských bankách. Z těchto účtů se budou uskutečňovat platby za dodaný plyn," citovala Vladimira Putina agentura Reuters.

Aktuální kurz rublu k dolaru je sice téměř stejný jako před invazí na Ukrajinu, děje se tak ale pomocí umělých zásahů ruské centrální banky a především právě kvůli vývozu ropy a plynu, napsal The Washington Post.

Pro Českou republiku je přitom ruský plyn zcela zásadní, uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček. "Ukončením jeho dodávek bychom byli výrazně ohroženi. Jeho nedostatek by byl vážný problém pro naši ekonomiku a pravděpodobně bychom nedokázali udržet výrobu na současných úrovních," uvedl.  

"Pro nás je tak ta situace velice nepříjemná, nicméně chování Vladimira Putina je nehorázné, protože on porušuje dříve ujednané smlouvy a jednostranně mění podmínky, což není přijatelné. Zároveň je otázkou, co by se stalo, kdybychom na ty jeho požadavky přistoupili, protože tím by to nemuselo skončit. V tu chvíli by totiž viděl, že stojíme o jeho plyn tak moc, že uděláme téměř cokoli a pravděpodobně by bylo jen otázkou času, než by začal diktovat nějaké další nehorázné podmínky," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Možné řešení situace nicméně obsahuje samotný dekret, který ve čtvrtek ruský prezident podepsal. Zahraniční firmy by si totiž podle něj musely u Gazprombanky otevřít dva účty. Na devizový by posílaly platbu v eurech, za kterou by banka sama nakoupila rubly a uložila je na druhý účet. Teprve z něj by se uskutečnila platba za plyn společnosti Gazprom.

"Nabízí se tak alibistické řešení. EU nebude muset shánět rubly na otevřeném trhu, aby si za ně nakoupila ropu, a do Gazprombanky přijdou eura podle původních dohod. Gazprombanka je u vchodu promění na rubly dodané ruskou centrální bankou podle kurzu, který bude centrální banka chtít, aby vytvořila dojem, že kurz rublu sankcemi netrpí," vysvětlil pro Novinky hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň ještě předtím, než Vladimir Putin oznámil podpis dekretu.

"Evropa bude dál platit dle starých kontraktů a Putin bude moci tvrdit, že on přijímá platby v rublech, jak si vymínil, a že tedy vyhrál," doplnil ekonom Petr Bartoň princip »vychytralého řešení«.

Rusko si pomáhá i dalšími opatřeními. Centrální banka Ruské federace na konci února začala od všech vyvážejících společností požadovat, aby 80 procent svých příjmů v tvrdé měně směnila za rubly. Tím se začala vytvářet poptávka po ruské měně.

Zásadní nevýhody obchodování v rublech popsal opět Štěpán Křeček, podle kterého je rubl volatilní měna, jeho kurz se tak často pohybuje výrazně nahoru a dolu. "Kromě rizika na samotné komoditě, která prudce mění svou hodnotu, by přibylo další obrovské měnové riziko. Cena plynu by se tak stala těžce předvídatelnou a kontrakty by se proti tomuto riziku musely pojišťovat, což by samozřejmě vedlo k jejich zdražení. A to by pocítil koncový zákazník," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Optimisticky nevypadá ani výhled na léto a následnou zimu. Na trhu s plynem je podle Štěpána Křečka spousta negativních zvratů, a lze proto očekávat, že i příští topnou sezonu bude cena vysoká a situace se bude odvíjet od toho, jak se s Ruskem ČR nakonec dohodne, potažmo jestli si zajistí víc alternativních dodávek.

"Situace ale bude velmi pravděpodobně napjatá i přes letní sezonu, kdy jsme doufali v určité ochlazení na trhu s plynem a kdy jsme chtěli za výhodné ceny doplňovat naše zásobníky. Teď je ale zřejmé, že ani v létě nemusejí ty ceny nijak zásadně poklesnout. Plyn tak může být stále velmi drahý a příští topná sezona bude ožehavá. Určitě je potřeba, abychom hledali co nejvíce alternativ, aby se naše závislost na Rusku snižovala," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: