Reklama:

Po bodnutí žihadlem se u muže rozvinul anafylaktický šok. Byl jen kousek od smrti

Záchranáři muži zachránili život.
Záchranáři muži zachránili život.
Foto: Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2020

Muž z Týnce nad Labem mohl být po smrti, ale díky duchapřítomnosti kolemjdoucích se ho podařilo zachránit. V pondělí dopoledne po bodnutí hmyzem dostal muž anafylaktický šok. Díky okamžité pomoci se podařil zázrak...

Reklama:

"Dnes dopoledne kolínské posádky vyjely na pomoc muži, u kterého se po bodnutí hmyzem rozvinul anafylaktický šok, jenž skončil zástavou oběhu. Naštěstí přítomní zachovali chladnou hlavu a ve třech byli schopni provádět u muže kvalitní resuscitaci, ve které pokračovaly po příjezdu posádky," uvedli záchranáři k velmi vážné situaci, kdy muži šlo o život.

"Záchranářům se podařilo u pacienta po podání adrenalinu obnovit vitální funkce a již stabilizovaného ho přepravili do spádové nemocnice," dodali Středočeští záchranáři, kterým je muž vděčný za záchranu.

Příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku:

Větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, opocenost, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení, křeče, bezvědomí a někdy i zástava srdeční akce.

První pomoc při pobodání hmyzem:

Lokální otok v místě bodnutí je normální. Pomáhá chladit místo bodnutí a namazat ho mastí s obsahem antihistaminik (volně prodejnou v lékárně). Alergici by si měli aplikovat léky, které mají od svého lékaře (tablety, čípky nebo injekci, tzv. EpiPen), a zavolat záchrannou službu.

Při bodnutí v dutině ústní nebo na krku otok zpomalí studený obklad a cucání ledu nebo zmrzliny. V případě většího počtu žihadel či bodnutí v oblasti krku a v ústech je třeba vždy zavolat záchrannou službu, i když poštípaná osoba není alergik.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: