Po bramborovém salátu předsevzetí. Průměrný Čech přibere přes Vánoce 2 až 5 kilogramů, říká trenér

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2020

Novoroční předsevzetí si chystá dát poměrně vysoké procento Čechů, stejně jako každý rok po Vánocích - nejčastěji chtějí zhubnout. Pravdou ale je, že odhodlání jim vydrží krátce. "Nejčastěji mě v minulých letech oslovovali lidé hned po svátcích s tím, že chtějí hubnout," řekl pro ŽivotvČesku.cz známý fitness trenér Filip Grznár (35).

Nejčastěji si lidé dávají předsevzetí zhubnout a zdravě se stravovat a také bojovat s kouřením. Někdy se vlastní závazky vůči sobě povedou, většinou ale ne.

"Novoroční předsevzetí často nefungují proto, že si lidé dávají zcela nereálné cíle. Třeba zhubnout deset kilogramů za měsíc tak, aby nedošlo k poškození zdraví drastickou dietou, tedy zcela přirozeně, nejde," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Grznár, který je český profesionální kulturista soutěžící ve federaci WBFF. Profesionální kartu získal na soutěži Lee Priest classic ve svých 32 letech. Dlouhé roky působí jako trenér a působí i jako necertifikovaný nutriční specialista.

"V jídelníčku je potřeba pracovat s tím, co konkrétně člověk potřebuje. Základ je zrychlení metabolismu, ale tak, aby tělo nebylo ve stresu. Důležité je zaměřit se na podíl bílkovin, sacharidů, ale aby jídelníček obsahoval zeleninu, ovoce nebo luštěniny," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Grznár s tím, že podle různých průzkumů obecně průměrně Češi přiberou po svátcích vlivem přejídání dva až pět kilogramů. "Zažil jsem ale i extrémy, kdy lidé přibrali i k deseti kilogramům," pokračoval Grznár pro ŽivotvČesku.cz.

Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu mírnou nadváhu. Trpí jí necelých 50 procent mužů a zhruba třetina žen. Lékaři dlouhodobě upozorňují na rizika spojená s nadváhou a zejména s obezitou. 

Vlivem novoročních předsevzetí se v lednu pravidelně zvyšuje návštěvnost posiloven a fitness center. Kvůli vládním restrikcím v souvislosti s koronavirem nejméně do 10. ledna tyto služby ale zůstanou kvůli současným restrikcím uzavřeny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.