Po demonstraci s Landou a Klausem se chystá otevření celého Česka. Vyjádřil se bezpečnostní expert

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2021

Několik tisíc lidí minulý týden na Staroměstském náměstí v Praze protestovalo proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. S projevem vystoupil vedle zástupců podnikatelů, umělců, lékařů či studentů i bývalý prezident Václav Klaus, který odmítá povinné očkování proti covidu-19. Iniciativa Chcípl PES na 23. ledna oznámila, že chystá otevření Česka, tedy že řada podnikatelů otevře své provozovny. "Vláda seká jeden problém za druhým. Lidé jsou zklamaní z vlády, která nám vládne," odhadl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert, proč lidé čím dál více dávají najevo svou nespokojenost.

Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES. Dav skandoval, aby vláda podala demisi. "Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!" prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček. 

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora se není čemu moc divit. "Ono to je poměrně jednoduché na pochopení. Vláda seká jeden problém za druhým. V pátek, když jsem viděl ministra Blatného, tak byl emotivně naplněn a pochopil, když mu společnost Pfizer sníží dodávku vakcín o 40 procent, ta pochopil, co je zklamání. A měl by pochopit, že takto jsou zklamaní lidé z vlády, která nám vládne," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert, který zdůraznil, že ze situace nemá žádnou radost a vnímá ji jako společenský problém, na druhou stranu se nediví tomu, že lidé tak reagují.

"Demonstrace a vše okolo je taková delikátní věc. Kdyby byl ministrem vnitra pan profesor Horější (Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd - pozn. red.), tak už tu máme revoluci, protože by demonstranty rád obušky rozháněl. Pan profesor je zcela jistě dobrý imunolog, ale ve své laboratoři, kde tráví veškerý čas, aby ho nechytil koronavirus, by si měl uvědomit, že život za branami jeho laboratoře je úplně jiný. A ti lidé vidí, že na co politici sáhnou, to se moc nedaří. Vidí, že to světlo na konci tunelu není nikde. Ti lidé si pamatují, že pan profesor Prymula říkal, že když je reprodukční číslo 0,8, tak rozvolňujeme, teď je 0,69 (sobota) a žádné rozvolňování se nekoná, to znamená, že lidé, kteří chtějí stávkovat a jsou vyřazeni ze hry, tak cítí ten problém, který na ně dopadne. A vláda je v delikátní situaci, jak na to zareagovat. Velký a nepřiměřený zákrok může vést k problému, na druhou stranu, když nechá lidi stávkovat, jinými slovy porušovat zákon, tak jejich legitimita se bude čím dál více snižovat. Mně to vůbec nedělá dobře a nemám z toho žádnou radost, ale je to výsledek toho, jak vláda chaoticky vládne, jinak to neumím nazvat," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

Na facebookových stránkách iniciativy je uvedeno, že 23. ledna se chystá velká akce. "Dnes, kdy nezavřelo přes 200 provozů (o kterých víme)! Policie ukázala svoji bezradnost. Někde i charakter a to ať pozitivně nebo negativně. Ale právo jasně říká, že nelze zadržet provozovatele. Ale jsme na to připraveni. Mustr stížnosti na PČR je připravený a čekáme zda zítra bude překročena zákonná hranice. Díky všem statečným, že nám pomáháte připravit se na hlavní otevření 23.1.2021. Dodáváte všem odvahu a nám možnost připravit nejlepší možný postup," uvedla iniciativa ve svém příspěvku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.