Reklama:

Po epidemii zdražování. Hlavní náraz přijde na podzim, upozorňuje ekonom. Upřesnil, o kolik půjde nahoru pivo nebo energie

Restaurace - Ilustrační snímek
Restaurace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2021

Po epidemii koronaviru zažívají lidé další problémy, které s ní úzce souvisí. Jak odborníci předpokládali, dochází v Česku k růstu cen, které se týkají hned několika důležitých oblastí. Podle uznávaného ekonoma Lukáše Kovandy (40) bude špicí křivky zdražování především podzim. "Dojde k růstu cen elektřiny pro domácnosti až o 15 procent, plynu zhruba o 10 procent a podraží také teplo o 5 až 10 procent. Začátkem nového roku zdraží do pěti procent voda – celkově tedy vidíme navýšení cen v oblasti bydlení," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ukázalo se, že obavy z pocovidého nárůstu cen jsou namístě. Koronavirová krize patří podle odborníků mezi příčiny toho, že dochází ke zdražování v řadě oblastí. Situace by měla trvat i příští rok, a tak je lepší se připravit na to, že náklady na život budou o něco vyšší.

"V nejbližší době budou určitě nadále zdražovat energie, hlavní náraz přijde na podzim - už nyní od září, pak v říjnu a v listopadu. Ta vlna bude pokračovat do začátku příštího roku, což znamená zdražení elektřiny pro domácnosti až o 15 procent a plynu zhruba o 10 procent. Zdraží také teplo, o 5 až 10 procent. Začátkem nového roku do pěti procent stoupne cena vody – celkově tedy vidíme nárůst výdajů v oblasti bydlení. Už jen z titulu růstu cen energií, které jsou pochopitelně nedílnou součástí účtu za bydlení. Ale zdraží i samotné nájmy – tam přijde hlavní náraz spíše v příštím roce, protože pokračuje růst cen nemovitostí," sdělil Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nemovitosti zdražují dlouhodobě, a nejedná se proto o nic nového.

Reklama:

Nyní se však přidal prudký vzestup cen stavebních materiálů. "Tam patří například dřevo, plasty, elektroinstalační materiály a vše, co se využívá ve stavbách. Růst nájmů podpoří také skutečnost, že odeznívá pandemie, čili se vrací studenti vysokých škol do univerzitních měst a zároveň pomalu ožívá turistický ruch. Obnovuje se poptávka zahraničních turistů po krátkodobých podnájmech skrze Airbnb a podobně. To vede k tomu, že jde cena nájmů nahoru. Čili podraží bydlení, energie, nájmy, nemovitosti, ale tím to nekončí," vypočítal renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov se už nyní na podzim a v příštím roce dá očekávat také růst cen potravin a nápojů. "Vlivem cen potravin ve světě zdraží pivo – kolem pěti procent. Domnívám se, že zdražení se bude týkat také potravin typu obilovin nebo zeleniny, i když nárůst by nemusel být tak citelný. Úroda bude letos v České republice průměrná, takže ty tlaky by nemusely být tak výrazné. Budou však započítávány růsty mezd v zemědělství a právě i cen energií, o nichž jsem mluvil. U potravin dochází tradičně k silnému kolísání, takže tam se lidé zatím nemusí obávat nějakého dramatického trendu podobnému tomu, jaký pozorujeme například u stavebních materiálů nebo nemovitostí," dodal Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.


Kdo je Lukáš Kovanda:
● Český ekonom a autor behaviorálně-ekonomických knih.
● Je členem Národní ekonomické rady vlády.
● Působí jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN).
● Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
● Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: