Reklama:

Po komickém cyklovýletu se vrátil na Čapí hnízdo. Babiš ukázal, jak vypadá jeho bílý kůň a tři nová hříbata

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: CNC / David Kundrát/ Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2024

Expremiér a neúspěšný kandidát na prezidentský post Andrej Babiš před víkendem oznámil na sociálních platformách, že vyrazil se svými dětmi na aktivní dovolenou - na elektrokola. Dcera Vivien, o které její matka Monika Babišová pro ŽivotvČesku.cz nedávno prozradila, že v budoucnosti převezme rodinné impérium, byla »cykloamatérismem« otce pobavena a jeho jízdu zveřejnila. Babiš se nyní vrátil do Česka a zamířil si to na kontroverzní farmu Čapí hnízdo, odkud se pochlubil novými přírůstky. Na snímku ukázal bílého koně a tři nová hříbata narozená letos.

Reklama:

Život Andreje Babiše je vyloženě košatý. Před víkendem trápil své tělo na elektrokole, když si vyrazil na výlet do hor s dětmi. Politik svou dceru ale poměrně silně pobavil, když ho natočila, jak neumí na »pekelném stroji« ovládat přehazovačku.

Reklama:

Babiš místo toho, aby přehazovačkou měnil převodové stupně, což je důležité pro jízdu v různých terénech - při stoupání se používají nižší převody, zatímco na rovinách a při sjezdech se přechází na vyšší převody - tak jako »smyslů zbavený« šlapal pořád na nižší převod. Jeho jízda tak působila jako z animovaného seriálu Pat a Mat. Pohledná Vivien si svého otce natočila a jeho komickou jízdu »komentovala« hlasitým smíchem, redakce o tom psala v předchozím článku, v němž je i video z Babišovy nelogické jízdy.

Výlet však skončil a lídr hnutí ANO, který ve své politické kariéře je v rámci opoziční činnosti vyloženě negativní a kritický k vládním stranám, což může být pro někoho vlastně i zarážející, se přesunul na nechvalně známou a kontroverzní farmu Čapí hnízdo, odkud se pochlubil sérií snímků. Na nich pózuje nejen se svým bílým koněm (je možné, že jde o kobylu, ale redakce se rozhodla použít obecný termín používaný k označení těchto zvířat, pozn. red.), ale i se třemi novými hříbaty.

"Na Resortu Čapí hnízdo mají tři nové přírůstky. Willa *26. 4. 2024, Apollon *3. 6. 2024, Jupiter *28. 6. 2024. Všichni jsou kouzelní a po minulém roce, kdy bohužel jedno hříbátko zemřelo, jsou to nádherné zprávy. Všem se skvěle daří," napsal pravděpodobně někdo z jeho PR týmu na jeho oficiální profily na sociálních platformách.

Farma Čapí hnízdo by se dala označit, že je »Babišovým prokletím«. Je totiž předmětem kauzy, která stále ještě nenašla svůj konec.

V současnosti je v souvislosti s kontroverzním Čapím hnízdem Babiš stále obžalován z napomáhání dotačnímu podvodu. Byl sice dvakrát nepravomocně osvobozen, ale v současnosti se čeká na verdikt odvolacího soudu, k němuž podal letos státní zástupce odvolání.

Státní zástupce v kauze tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

Městský soud v Praze ale letos v únoru už podruhé dospěl k závěru, že skutek nebyl trestným činem. Obdobně rozhodl už loni, nepravomocný rozsudek však odvolací soud zrušil. Státní zástupce i nadále trvá na tom, že byla společnost vyvedena účelově, proti rozsudku se znovu odvolal. 

Pro ŽivotvČesku.cz před časem nejnovější změnu stavu v »nekonečné kauze« okomentoval zkušený politický bard Miroslav Kalousek. Redakci zajímalo, jak se »na délku s nadsázkou řečeno monstrprocesu« dívá.

"O vině a trestu rozhoduje soud. Státní zástupce je přesvědčen o vině, tak se odvolal. Je to jeden z případů, které jsou neúnosně zdlouhavé, ale významově tedy řečeno - není to jediný takový případ," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politický klasik a brilantní rétor Miroslav Kalousek.

"Nejsem odborník na trestní proces. Odmysleme si ale, že se to týká Andreje Babiše. Vezměme jako fakt, že nějaký člověk je stíhán a obžalován mnoho let. To je samozřejmě velký problém jak pro toho člověka, který se po řadě let, příkladem u Vlasty Parkanové po deseti letech, dozví, že je nevinný - tak to je deset let zničeného života, což je skutečně dlouho. V případě viny, čím déle trest přichází, tak je méně účinný a méně funguje jako symbol spravedlnosti. Ale přiznám se, že moc nevím, co s tím. Byl bych však opatrný v tom, aby se vypustily některé možnosti opravných prostředků, protože je mnohdy vidět, jak se spravedlnosti dosáhne až po několika opravných prostředcích, takže bych se bál za účel zkrácení, což by bylo asi užitečné, protože by to bylo i levnější, že by došlo k omezení práva na spravedlivý proces. Ale skutečně to říkám jako laik," doplnil tehdy pro ŽivotvČesku.cz Kalousek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: