Po letech schovávání řekla žiletce sbohem a užívá si svůj mužný plnovous. Cítím se krásná jako nikdy, říká umělkyně

Dakota Cookeová
Dakota Cookeová
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2023

Když bylo dnes třicetileté Dakotě Cookeové 13 let, všimla si, že jí na obličeji raší chloupky, které tam nemají co dělat. Následovaly roky strávené holením, depilací a návštěvami lékařů, ale všechno bylo marné. Nakonec si dívka řekla »dost« a rozhodla se dát svému ochlupení svobodu. Nyní se pyšní pořádným plnovousem, což jí vůbec nebrání v tom, aby se cítila přitažlivě a žensky. Informoval o tom server Times Now.

Když se lehké chmýří na Dakotině tváři začalo měnit v delší a delší vousy, uvrhlo to tehdy dospívající dívku do koloběhu úzkostí, ze kterého se nemohla vymanit dalších deset let. Snažila se se svým vzhledem něco dělat, ať už to bylo docházení na voskovou depilaci každý týden, nebo holení tváře dvakrát denně. Bohužel to ale nepomáhalo.

"Vyrůstala jsem v době, kdy byly ženy s vousy stigmatizované. Ženy v kosmetickém salonu mi říkaly, jak si dívky nemají nechávat růst vousy. Asi mi to utkvělo v paměti, protože dalších deset let jsem se tak nějak propadala do spirály studu, kdy jsem se snažila skrývat svůj obličej na fotkách a každý týden chodila na depilace," uvedla Dakota Cookeová pro Times Now.

Pochopitelně navštívila lékaře a snažila se přijít na to, proč její obličej vypadá jinak než obličej jejích vrstevnic. Bohužel se to však nikdy přesně nezjistilo, i když odborníci jsou toho názoru, že Dakotin růst vousů bude souviset s nadbytkem testosteronu.

Neustálé válčení s chloupky zachovávalo Dakotinu tvář stále podrážděnou a červenou. Zlom přišel ve chvíli, kdy jí kamarádka nabídla, zda nechce jako vousatá dáma vystupovat v cirkusu. Mladé brunetce se ten nápad zalíbil, a proto se holit přestala. Zpočátku pro ni sice bylo těžké si na svůj nový vzhled zvyknout, ale po čase si jej oblíbila a nyní své přirozenosti dává prostor neustále.

"Moje rodina a přátelé mě na mé cestě za sebepřijetím velmi podporovali, a dokonce mi koupili ceduli »Nezahrávejte si s vousatou dámou«, což mi udělalo radost," přiznala Dakota Cookeová v rozhovoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.