Reklama:

Po Novém roce zdraží maso. Ekonom uklidňuje, že nárůst cen by neměl být drastický

Maso a uzeniny - ilustrační foto
Maso a uzeniny – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2021

Rostoucí inflace za říjen dosáhla 5,8 procenta. Stoupají náklady na logistiku, zdražují energie a roste cena lidské práce. To vše se projevuje také v oblasti zemědělství a potravinářství. Po Novém roce stoupne cena masa, zdražení ale nebude drastické. "Bude záležet na druhu masa, čekám zdražení mezi pěti až deseti procenty," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

Zdražení se aktuálně kvůli inflaci týká všeho, zjednodušeně řečeno, na co člověk v prodejní výloze podívá. I když se objevují spekulace, že po Novém roce dojde v České republice k dramatickému zdražení také masa a masných výrobků, ekonom Štěpán Křeček to vyvrací. Očekává zdražení v jednotkách procent.

"Ceny masa narůstají, je to ale v procentech, nikoliv v řádech desítek procent. Pořád platí skutečnost, že Česká republika není soběstačná v produkci masa, je nutné ho dovážet. Drůbeží maso dovážíme většinou z Polska, hovězí a vepřové maso pak většinou dovážíme ze zemí Evropské unie. Je pravda, že kdyby se na těchto trzích výrazně zdražilo, tak to zasáhne i náš trh, nepůjde ale o výrazné skokové zdražení, očekával bych zdražení do deseti procent. Čekám tedy zdražení mezi pěti až deseti procenty. Bude záležet na druhu masa, ještě nedávno jsme pozorovali pokles cen vepřového, to se ale po Novém roce opakovat nebude," vysvětlil ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Za zdražováním potravin stojí zvyšující se náklady na dopravu, stoupá také cena lidské práce a náklady na mzdy. Potravinářský průmysl ovlivňují také ceny energií a samozřejmě inflace. Do ceny dováženého masa se odráží také ekonomická situace a míra inflace v zemích, ze kterých se maso do Česka dováží.

"Musíme si také uvědomit, že celou Evropu zachvátily inflační tlaky. Koronavirová krize způsobila omezování výroby, docházelo k odstávkám i v závodech na zpracování masa. V pandemii se snížila výroba, ale zároveň se do ekonomiky »rvaly« nové a nové peníze, peníze se dávaly na dluh ze státního kanálu či prostřednictvím záporných úrokových sazeb v eurozóně a tisku nových bankovek. To způsobuje inflaci, která se odráží na trhu s masem," popsal pro ŽivotvČesku.cz zákonitosti současné ekonomiky oslovený ekonom.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: