Po pohřbu Petra Kellnera přišla první zpráva z nehody vrtulníku. Detaily osudného pádu

Miliardář Petr Kellner zemřel po pádu vrtulníku
Miliardář Petr Kellner zemřel po pádu vrtulníku
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2021

Po pádu vrtulníku, během něhož zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner (†56) a další čtyři lidé, americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zveřejnil první předběžnou zprávu k nehodě. Přesná příčina není zatím známa, ale už jsou známé detaily, které předcházely tragédii. Již dříve jediný pasažér, který přežil, reprezentant ve snowboardingu David Horváth uvedl, že nemělo jít o technický problém. Zatím jde o prvotní zprávu, komplexní může trvat mnohem déle. "Vyšetřovatelé budou pracovat na závěrečné zprávě, s ohledem na koronavirovou krizi může její vznik trvat i rok," řekl pro ŽivotvČesku.cz letecký expert Josef Bejdák.

Nejbohatší Čech Petr Kellner zahynul 27. března, když vyrazil na heliskiing (sjezdové lyžování nebo snowboarding dosažený vrtulníkem namísto lyžařského vleku). Poslední rozloučení s podnikatelem proběhlo o víkendu v Praze v Dejvicích u jeho rodinného sídla. Vrtulník havaroval po střetu s horou u ledovce Knik poblíž aljašské metropole Anchorage.

Podle zprávy vyšetřovatelů se helikoptéra valila stovky metrů po svahu. "Data GPS ukázala, že vrtulník se naposledy vznesl v 18:27:05 severozápadním směrem a vystoupal do 5900 stop nad mořem. Poslední pohyb helikoptéry započal kolem 18:33 nad hřebenem ve výšce 6266 stop nad mořem (1910 metrů), kolem 14 stop (4 metrů) nad terénem,“ stojí ve zprávě, podle které pilot vrtulníku několik minut manévroval v nízké výšce a rychlosti - přibližně 2 km/h. "Vrtulník narazil do terénu asi 15-20 stop, což je 4,5-6 metrů pod hřebenem," je popsáno ve zprávě, kterou zveřejnila agentura ČTK.

Počasí podle reportu bylo přijatelné - bylo viditelno a nepřekračovalo limity VMC - kdy pilot může použít vizuální orientaci a nemusí se řídit přístroji. Vítr měl přibližně rychlost 9km/h - taková jsou data z Palmerova letiště 43 km daleko od místa nehody, kde v tu dobu mohly být podmínky jiné.

Za havárií nestála patrně technická závada, ale vše nasvědčuje tomu, že šlo o nešťastnou náhodu. Mluvčí Kellnerovy finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář již dříve uvedl, že podle slov jediného přeživšího k technické poruše pravděpodobně nedošlo. "Z toho, jak jsme mluvili s Davidem Horváthem, tak snad mohu jen říct, že nic nenasvědčuje technické poruše. Že to byla skutečně souhra nějakých nešťastných náhod, povětrnostních podmínek, přistávacích podmínek," uvedl Mlynář pro Český rozhlas.

Pro zesnulého miliardáře Petra Kellnera, který zemřel ve věku 56 let při pádu vrtulníku na Aljašce, byla rodina na prvním místě. Jeho dcera Anna, která je úspěšnou parkurovou jezdkyní, byla vychována k určitým hodnotám. Láska je jednou z těch nejvýraznějších a projevuje ji například právě v přítomnosti koní. Těm se s citlivostí věnovala i ve chvílích, kdy na jejich hřbetech zrovna nesoutěžila. Odhalila střípek, který ukazuje, kolik lidskosti a vděku v sobě nosí.

Vzhledem k tomu, že vrtulník typu Airbus AS350B3 podle předpisů nemusí mít černou skříňku a výpověď Horvátha, který podle amerických médií souhlasil s vyšetřovateli spolupracuje, bude klíčová. "Tento typ vrtulníku nemá černou skříňku, žádné předpisy to nenařizují. Jsou to tak malé vrtulníky, že není důvod. Je tam ale třeba GPS a další věci, které vyšetřovatelé budou zkoumat, budou se snažit z toho mála získat maximum. Je výhoda, že jeden člověk přežil, doufejme, že bude v pořádku a bude moci vypovídat o kritické fázi letu. Stává se, že někdy se příčina havárie nezjistí, ale to se stává opravdu výjimečně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Aljašská média po pádu vrtulníku upozornila na přibližně dvouhodinovou prodlevu mezi okamžikem, kdy helikoptéra přestala vysílat satelitní trasovací signál, a dále momentem, kdy provozovatel stroje upozornil úřady na nezvěstný vrtulník. Záchranáři na místo havárie dorazili až tři hodiny po pádu vrtulníku a našli pouze jediného přeživšího. Vrak helikoptéry zkoumá tým vyšetřovatelů.

Miliardář Petr Kellner (†56) tragicky zemřel na konci března. Jeh manželka v současnosti z...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu