Po souhlasu Sněmovny schválila nouzový stav do 17. května i Babišova vláda

Andrej Babiš řídí luxusní vůz.
Andrej Babiš řídí luxusní vůz.
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2020

Poslanci ve čtvrtek odhlasovali prodloužení nouzového stavu do 17. května, po jejich souhlasu ho ve čtvrtek schválila i vláda Andreje Babiše (ANO). Premiér o tom informoval ČTK. Nebýt souhlasu zákonodárců, stav nouze by skončil dnes a s ním i většina opatření proti koronaviru.

Vláda původně navrhovala pokračování nouzového stavu až do pondělí 25. května. Kopíroval by tak harmonogram rozvolňování opatření proti koronaviru. Babišův kabinet ale nezískal pro svůj návrh v Poslanecké sněmovně podporu.

Někteří opoziční poslanci dokonce hlasovali proti 17. květnu, což je termín, který navrhla Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Návrh komunistů ale ve Sněmovně prošel.

Novela zákona

Vláda tak souhlas dolní komory ve čtvrtek ještě posvětila a nouzový stav bude v Česku trvat do 17. května. Po tomto termínu chce Babišův kabinet zajistit fungování opatření novelou zákona o ochraně veřejného zdraví.

Nouzový stav v Česku platí od 12. března. Samotná vláda ho může vyhlásit pouze na měsíc. Zákonodárci tak už jedno prodloužení odsouhlasili, a to právě do 30. dubna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.