Po výhrůžce kulkou popsala Monika Babišová, proč mají lidé volit jejího manžela Andreje Babiše

Monika Babišová
Monika Babišová
Foto: Se svolením Moniky Babišové / foto s vědomím Sab Lauren
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2023

Prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (68) minulý týden prohlásil, že obdržel obálku adresovanou jeho ženě Monice (48), ve které měl být ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Po této události, kterou podle jeho slov momentálně prověřuje policie, promluvila pro ŽivotvČesku.cz jeho manželka Monika Babišová a sdělila, proč si myslí, že by lidé jejího muže měli ve volbách podpořit. "Má dobré srdce a vážně to myslí s naší republikou dobře," uvedla.

Andrej Babiš považuje událost za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Oznámil to v sobotu po poledni na tiskové konferenci v Praze. Řekl, že na otázky novinářů nebude odpovídat.

"Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Jde bohužel o zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Okamžitě jsem kontaktoval Policii ČR, která věc vyšetřuje a které děkuji za její okamžitou reakci," uvedl Babiš. Dodal, že to vnímá jako výhrůžku své rodině, která podle něj má strach o život.

Pro ŽivotvČesku.cz nyní promluvila Monika Babišová, která ve svém vyjádření odpověděla na otázku, proč by občané Česka měli i přes kontroverze, které volba hlavy státu vyvolává, podpořit jejího manžela ve druhém kole, které se koná 27. a 28. ledna.

"Protože je chytrý, průbojný, nebojí se, nenechá se řídit a podplácet, záleží mu na všech lidech, má dobré srdce a vážně to myslí s naší republikou dobře. Chce, abychom byli suverénní stát, kde je bezpečno, vysoká životní úroveň a minimální nezaměstnanost," popsala klady Andreje Babiše jeho žena pro ŽivotvČesku.cz.

"Je také solidární, ale ne za cenu toho, že naši lidé na to budou doplácet a sami nebudou mít na zaplacení elektřiny, nájmu a základních potřeb. Jeho prioritou je udržet mír za každou cenu," sdělila Monika Babišová s odkazem na aktuální bezpečnostní a ekonomickou situaci.

Druhé kolo volby prezidenta by nyní s výrazným náskokem vyhrál bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel. Získal by 58,8 procenta hlasů, zatímco jeho protikandidát, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, 41,2 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. K volbám dorazí podle průzkumu asi 69 procent voličů.

Pro Pavla chce podle agentury hlasovat velká část voličů neúspěšných kandidátů z prvního kola. Hlas by mu dalo devět z deseti voličů ekonomky Danuše Nerudové i senátora Pavla Fischera a přibližně dvě třetiny voličů senátora Marka Hilšera. "Andrej Babiš by naopak častěji čerpal podporu od Jaroslava Bašty. Volit ho zvažuje téměř sedm z deseti jeho původních voličů," uvedla agentura. V prvním kole získal Pavel 35,40 procenta hlasů a Babiš 34,99 procenta. Na třetím a čtvrtém místě byli právě Nerudová se ziskem 13,9 procenta a Fischer s 6,8 procenta. Bašta dostal 4,5 procenta hlasů a Hilšer 2,6 procenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.