Počasí může zachránit Hřensko před ohnivým peklem. Chvíli to ale ještě potrvá. Meteoroložka upřesnila, kdy nebe pošle potřebný déšť a bouřky

Požár, Hřensko - Ilustrační snímek
Požár, Hřensko – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2022

V Ústeckém kraji, kde hasiči čtvrtý den likvidují rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku v okolí Hřenska, by konečně mohlo zapršet. Podle meteoroložky Dagmar Honsové se dají silnější bouřky, které se vyskytnou podle současných odhadů i nad územím zasaženým požárem, očekávat v pátek, uvedla to na dotaz pro ŽivotvČesku.cz. "V pátek začne přes území ČR postupovat frontální systém," přiblížila odbornice přes počasí s tím, že začne pršet v noci z pátku na sobotu.

Hasiči od úterního večera udržují hranice požáru v národním parku České Švýcarsko na ploše o velikosti pět krát dva kilometry, tedy 1000 hektarů. Evakuované obce Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a Hřensko jsou před ohněm chráněné. Uvnitř zasažené plochy hasiči intenzivně zasahují u dvou ohnisek u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány, sdělil to mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

Les v národním parku hoří čtvrtým dnem. U požáru na místě zasahuje téměř 500 hasičů, další je postupně střídají. Nasazena jsou také dvě letadla a sedm vrtulníků. Počasí by hasičům pomohlo zejména v místech, která jsou těžce dostupná pro jejich techniku. Obrat by mohl nastat na konci pracovního týdne.

"V pátek začne přes území ČR postupovat frontální systém, v pátek a také v sobotu očekáváme mnoho oblačnosti, srážek a také bouřek, srážkové úhrny by mohly být zejména na Moravě i vyšší (nad 20 mm). Před frontou v pátek ještě na některých místech i teploty kolem 29 stupňů Celsia (hlavně na severozápadě), v sobotu bude chladněji," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že se dá očekávat polojasno až oblačno, zpočátku dne ojediněle přeháňky a bouřky. Postupně bude oblačnosti i srážek přibývat. Ranní teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 25 až 29 °C.

Ústecký kraj nevyhlásil zákaz vstupu do lesů, přestože o zákazu dopoledne mluvil ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Kraj ale dnes zakázal kouření či rozdělávání ohňů v lesích v regionu. Na místo dorazily posily z dalších krajů, pomáhají vrtulníky ze zahraničí a do Česka odpoledne přiletěly dva speciální hasicí letouny z Itálie. Piloti letounů Canadair si nyní prozkoumají požářiště a poté se rozhodne o dalším postupu. Vodu by mohla letadla nabírat z jezera Milada u Ústí nad Labem, které je asi 30 kilometrů od požáru a od čtvrtka bude pro veřejnost uzavřeno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.