Počasí se urve ze řetězu. Vedro na padnutí dosahující až 31 °C přeruší krupobití, déšť a vítr o rychlosti až 100 km/h

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2022

Před pátečním přechodem studené fronty bude do České republiky proudit teplý vzduch od jihu a jihozápadu. "Máme před sebou zatím nejteplejší den od začátku letošního roku. Teploty budou nejvyšší z celého týdne i od začátku roku a budou se pohybovat od 27 do 31 °C. V ohrožení jsou i teplotní rekordy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová s tím, že pro 20. května je z pražského Klementina z roku 1797. Tehdy tam naměřili 30,3 °C. Dorazí ale i pořádné bouřky.

Během odpoledne dojde ke změně charakteru počasí, kdy se budou místy tvořit lokální bouřky. Ty nejsilnější meteorologové očekávají během večera a první poloviny noci z pátka na sobotu na severu a severozápadě území.

"Velmi silné bouřky mohou být doprovázené silným větrem s nárazy o rychlosti 70 až 90 km/h, ojediněle až 100 km/h, krupobitím a vydatnějšími srážkami o intenzitě kolem 30 mm/hod. Dopoledne bude převládat polojasno, postupně bude docházet k přibývání oblačnosti na oblačno až zataženo, místy se bude vyskytovat déšť, přeháňky a bouřky, ojediněle i velmi silné, doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy, které mohou způsobit škody," upozornila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Už během soboty se bude do Česka nasouvat oblast vysokého tlaku vzduchu - oblačnosti bude ubývat. V porovnání s pátkem bude počasí o poznání klidnější. Ale bude větrno.

"Foukat bude čerstvý západní vítr o rychlosti v nárazech kolem 55 km/h. Nejvíce oblačnosti bude hned zpočátku sobotního dne na východě území, tedy zataženo až oblačno, ojediněle déšť nebo přeháňky. Jinak bude polojasno nebo skoro jasno, na severu území v horských oblastech při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Pocitové teploty se budou pohybovat mezi 20 až 24 °C, na Brněnsku až na 25 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

V neděli bude oblačnosti o poznání méně – polojasno nebo skoro jasno, jen ojediněle přeháňky. Ranní teploty 12 až 8 °C, odpolední maxima mezi 18 až 22 °C. Foukat už bude jen mírný severozápadní vítr o rychlosti do 20 km/h.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.