Počasí se utrhlo ze řetězu: V Česku panují obří teplotní rozdíly. Zasáhl nás také orkán, varuje meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2020

Počasí v Čechách v posledních dnech přineslo sněhovou nadílku, která byla nadějí tradičních bílých Vánoc. Venkovní teploty se však prudce mění a zatím není úplně jisté, jestli se skutečně dočkáme pravých zasněžených svátečních dnů. Česko navíc zasáhl orkán a meteorologové varují před nebezpečím spojeným se silným větrem dosahujícím až 125km/h. Pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka upřesnila, co můžeme v prosinci od počasí očekávat.

Česko v týdnu zasáhla sněhová kalamita, která však vyvolala radost. Lidé by si přáli prožít Vánoce na sněhu, ale zatím není jisté, jak budou sváteční dny skutečně vypadat. Proměnlivé počasí komplikuje řadu věcí a na horách dosáhl vítr dokonce síly orkánu. "V těchto chvílích je orkán aktuální a ještě bude během neděle, na horách opravdu fučí. Nárazy větru se tam pochybují až na 110km/h a na Liberecku, konkrétně v Krkonoších a v Jizerských horách, může dosáhnout intenzity až 125km/h – což je právě orkán. Na Moravě a ve Slezsku pořádně fučí i v nižších nadmořských výškách, tam jsme až na 80km/h. Vítr bude slábnout až během pondělního odpoledne," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

"Jsou obří teplotní rozdíly. Karlovy Vary hlásí 1,8 °C a Ostrava 13 °C. Ale hodně fouká. Dost podobně jako dnes, to bude vypadat s počasím i zítra. Pondělí proprší, bude to studená fronta a na počasí na Vánoce budeme vědět přesně až ve středu 9. prosince, protože je to počítáno na 16 dní dopředu," vysvětlila Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

"Kolem 19. prosince, tedy těsně pře Vánoci, bude počasí hodně proměnlivé, ale v nížinách budou teploty stále nad bodem mrazu - až na 4 °C. Sice se s občasnými sněhovými vločkami setkávat budeme, ale v nížinách sníh nebude ležet, bude odtávat. Z mé osobní statistiky, kterou jsem si počítala, vychází, že 24. prosince je v nížinách pravděpodobnost sněhové přeháňky vyšší než 5 centimetrů pouze 10%. Pořád platí, že nejchladnější prosincové dny máme za sebou," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.