Počasí v květnu zklame. Meteoroložka uvedla, kdy bude nejchladněji a jaké budou nejvyšší teploty

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2021

Po mrazivých zimních měsících byl nástup jara příjemnou změnou, kterou uvítal snad každý. I když je počasí hodně proměnlivé a přináší velké množství teplotních výkyvů a změn, přelom konce dubna a začátku nového měsíce dopřál Čechům slunné dny s příjemnými teplotami šplhajícími až ke 20 °C. Květen však bude oproti předchozím rokům podprůměrný a přesto, že se teploty vyšplhají výš, typického květnového počasí se nedočkáme. " Ze začátku května bude velká oblačnost – oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle bouřky. Na vrcholcích hor i srážky smíšené nebo sněhové," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Květen patří k jarním měsícům, které předznamenávají přechod do letního období. Příroda rozkvétá a dostatek slunečních paprsků přidává na dobré náladě. Letos se sice teploty přehoupnou i přes 25 °C, ale celkově bude květen podprůměrný v porovnání s předchozími lety.

"Zpočátku období od 5. do 10. května bude velká oblačnost – oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle bouřky. Na vrcholcích hor i srážky smíšené nebo sněhové. Postupně – od 8. 5. jasno až polojasno. Ranní teploty 8 až 0 °C, a zpočátku období přízemní mrazíky. Denní teploty 10 až 14 °C, koncem období 16 až 24 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že následující týden se teploty dostanou výrazně výš a oteplí se.

"V období od 11. do 20. května očekáváme jasno až polojasno. Postupně polojasno až oblačno a místy přeháňky nebo déšť, ojediněle bouřky. Ranní teploty 10 až 4 °C. Denní teploty budou zpočátku v rozmezí od 20 až do 26 °C, postupně 18 až 23 °C," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Od třetího týdne v květnu nedojde k výrazné změně oproti předchozím dnům. "Počínaje 21. květnem až do konce měsíce bude převážně polojasno, postupně očekáváme přibývání oblačnosti, místy s občasným deštěm nebo přeháňkami a bouřkami. Ranní teploty 13 až 7°C. Denní teploty se pak budou pohybovat mezi 20 až 26 °C," doplnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.