Počasí v úvodu listopadu teplotně překvapí. Pak už Česko sevře výraznější ochlazení, upřesnila meteoroložka

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2021

Měsíc říjen vstupuje do své závěrečné fáze a ve svém posledním týdnu ukáže vlídnou tvář, pokud jde o teploty vzduchu. Pak se o slovo přihlásí listopad, který zpočátku příjemně na svého předchůdce naváže. "Výraznější propad teplot vzduchu nepřinesou ani první listopadové dny," řekla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

V nadcházejícím týdnu zejména ve vyšších vrstvách atmosféry do Česka bude proudit teplý vzduch od jihu. Závěr října bude spíše slunečný. "Jen po ránu musíme místy počítat s mlhami, které mohou být ojediněle i mrznoucí a ojediněle se mohu udržet po celý den. Začneme tak skloňovat inverzi. Teplota v 1000 m na horách se bude pohybovat až kolem 10 °C. Po většinu posledního říjnového týdne bude počasí u nás pod vlivem oblasti vysokého tlaku vzduchu, jen v úterý to pokazí slábnoucí studená fronta," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že deštníky budou potřeba zřejmě až v neděli 31. října. Tím desátý měsíc roku zakončí svou letošní pouť.

S koncem týdne převezme »štafetu« listopad, jehož charakter se vyznačuje proměnlivým počasím, mlhami, proměnlivou oblačností a prouděním chladnějšího vzduchu od severu. Počasí je vysloveně typicky podzimní. Ve svém úvodu se ale ještě neukáže ve své plné síle.

V posledních týdnech se zvyšují počty hospitalizovaných s covidem. Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, je nyní nejvyšší od 24. května. Vážně nemocných je ze všech hospitalizovaných podle ministerstva 123 lidí. Množství těžkých případů také vytrvale roste, ale nárůst je mírnější než u celkového počtu hospitalizovaných. Také úmrtí nemocných přibývá. Za uplynulých sedm dní zemřelo podle ministerstva 58 lidí s covidem-19, zatímco za celé září to bylo 44 úmrtí a za srpen 27. Ve společnosti panují obavy, zda současná vlna epidemie se může postarat o uzávěry některých provozoven. Šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (35) to pro ŽivotvČesku.cz odmítl s tím, že nic takového na stole do konce roku není.

"Výraznější propad teplot vzduchu nepřinesou ani první listopadové dny. Nejvyšší odpolední teploty se budou i nadále nejčastěji zastavovat i přes 10 °C. Výraznější ochlazení a další přibývání oblačnosti i srážek očekáváme až po Dušičkách," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, s jakým počasím se dá v novém měsíci počítat.

Na sněhovou nadílku a typické zimní počasí si v Česku nebude moct nikdo stěžovat. Podle me...

Zajímavá data ukazuje počasí z předchozích let. V loňském roce se nejvyšší listopadové odpolední teploty zastavily až na 18 °C, naopak v roce 2009 se ve stejném období odpolední teploty zastavovaly jen do 4 °C. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu