Počasí v úvodu listopadu teplotně překvapí. Pak už Česko sevře výraznější ochlazení, upřesnila meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2021

Měsíc říjen vstupuje do své závěrečné fáze a ve svém posledním týdnu ukáže vlídnou tvář, pokud jde o teploty vzduchu. Pak se o slovo přihlásí listopad, který zpočátku příjemně na svého předchůdce naváže. "Výraznější propad teplot vzduchu nepřinesou ani první listopadové dny," řekla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

V nadcházejícím týdnu zejména ve vyšších vrstvách atmosféry do Česka bude proudit teplý vzduch od jihu. Závěr října bude spíše slunečný. "Jen po ránu musíme místy počítat s mlhami, které mohou být ojediněle i mrznoucí a ojediněle se mohu udržet po celý den. Začneme tak skloňovat inverzi. Teplota v 1000 m na horách se bude pohybovat až kolem 10 °C. Po většinu posledního říjnového týdne bude počasí u nás pod vlivem oblasti vysokého tlaku vzduchu, jen v úterý to pokazí slábnoucí studená fronta," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že deštníky budou potřeba zřejmě až v neděli 31. října. Tím desátý měsíc roku zakončí svou letošní pouť.

S koncem týdne převezme »štafetu« listopad, jehož charakter se vyznačuje proměnlivým počasím, mlhami, proměnlivou oblačností a prouděním chladnějšího vzduchu od severu. Počasí je vysloveně typicky podzimní. Ve svém úvodu se ale ještě neukáže ve své plné síle.

"Výraznější propad teplot vzduchu nepřinesou ani první listopadové dny. Nejvyšší odpolední teploty se budou i nadále nejčastěji zastavovat i přes 10 °C. Výraznější ochlazení a další přibývání oblačnosti i srážek očekáváme až po Dušičkách," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, s jakým počasím se dá v novém měsíci počítat.

Zajímavá data ukazuje počasí z předchozích let. V loňském roce se nejvyšší listopadové odpolední teploty zastavily až na 18 °C, naopak v roce 2009 se ve stejném období odpolední teploty zastavovaly jen do 4 °C. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.