Počty nakažených narůstají. Ministr Adam Vojtěch bez obalu řekl, jak to vidí s uzavíráním podniků do konce roku

Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2021

V posledních týdnech se zvyšují počty hospitalizovaných s covidem. Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, je nyní nejvyšší od 24. května. Vážně nemocných je ze všech hospitalizovaných podle ministerstva 123 lidí. Množství těžkých případů také vytrvale roste, ale nárůst je mírnější než u celkového počtu hospitalizovaných. Také úmrtí nemocných přibývá. Za uplynulých sedm dní zemřelo podle ministerstva 58 lidí s covidem-19, zatímco za celé září to bylo 44 úmrtí a za srpen 27. Ve společnosti panují obavy, zda současná vlna epidemie se může postarat o uzávěry některých provozoven. Šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (35) to pro ŽivotvČesku.cz odmítl s tím, že nic takového na stole do konce roku není.

"Za mě určitě do konce roku nehrozí, že by se zavíraly restaurace ani obchody. Není to na pořadu dne a není to ani věc, kterou bychom plánovali. Myslím, že to nehrozí, ale druhá věc je, jak opatření budou lidé a zejména restauratéři dodržovat. V tuto chvíli jsme přijali prokazování se certifikátem po očkování nebo testem a pokud bude snaha to obcházet a nebude probíhat pečlivá kontrola, může to na epidemii mít vliv a může to vést k nějakým zásadnějším opatřením. V tuto chvíli je na provozovatelích restaurací, aby to dodržovali. Ale pokud jde o otázkou lockdownu či uzávěr, nic takového není v současnosti v plánu," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k budoucímu vývoji epidemie.

Vláda na středečním mimořádném jednání rozhodla, že provozovatelé stravovacích provozů budou muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů certifikát o dokončeném očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo platném negativním testu. Zákazníkovi, který se dokladem neprokáže, neumožní vstup do podniku, nebo mu neposkytnou službu.

Vláda ve středu také rozhodla o tom, že neočkovaní lidé od 1. listopadu nebudou mít preventivní test na koronavirus dále hrazený ze zdravotního pojištění. Navíc zkrátila jejich platnost. Tyto kroky spolu se zavedením kontroly v pohostinství povedou podle některých ekonomů k tomu, že do restaurací budou přicházet většinou jen plně očkovaní.

Dobrou zprávou je, že zájem o očkování proti covidu-19 začal po útlumu v posledních měsících zhruba od poloviny října opět stoupat, za týden přibylo podaných dávek o více než 60 procent. Roste především počet aplikací posilující třetí dávky, ale za týden zhruba o třetinu přibylo také lidí, kteří se rozhodli očkovaní zahájit.

Od pondělí 25. října bude povinnost nosit na všech společných pracovištích respirátory. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.