Počet dívek, jež zažily sexuální nátlak Dominika Feriho, se rozšiřuje. Monika, které bylo 16 let, promluvila

Profimedia
Bývalý politik Dominik Feri
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 10. 6. 2021

Nevybíravé chování, nucení k pohlavnímu styku i údajné znásilnění. Toho se měl dopustit Dominik Feri (24) vůči ženám, které promluvily s novináři. Případ začala vyšetřovat policie, která zveřejnila telefonní číslo, na které se mají ozvat ženy, které mají pocit, že je bývalý poslanec za TOP 09 zneužil. "Je to standardní postup. Případ má na starosti žena," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk. Webové portály, které přišly se svědectvím dívek jako první, přinesly další svědectví. Jedné z nich bylo v době traumatizujícího zážitku 16 let.

Monika, podle svědectví webů A2Alarm a Deník N, se s Dominikem Ferim seznámila, když jí bylo 16 let. On byl o tři roky starší. Portály mají disponovat konverzací mezi oběma, ve které ji Feri nazývá »puberťačkou« a že se chce »hlavně vyvarovat jejím pubertálním řečem«. "Když je vám šestnáct a někdo vám tohle pořád opakuje, úplně se stydíte. Ještě když to je známý člověk," uvedla pro deník dívka s tím, že za bývalým poslancem přijela do Prahy a strávili spolu večer ve vinárně. Monika prý nic nepila a přijala pozvání do Feriho bytu, kde se jí pokoušel dotýkat. To měla odmítnout a chtěla se dostat domů.

Před samotným odchodem Monice Feri nabídl něco k pití. Podle jejího tvrzení šlo o láhev známého nápoje s pomerančovou příchutí. Po jeho vypití už si pamatuje jen útržky. Pak zejména, že když se probudila, byla nahá a Dominik Feri ji měl osahávat. "Pak jsem ležela, nic jsem neříkala, byla jsem ztuhlá a strašně jsem se bála. V hlavě jsem měla myšlenky na to, že to aspoň bude rychle za mnou. Nedokázala jsem ale ovládnout tělo, jen jsem se lepila na studenou zeď, abych od něj byla co nejdál, ale on mě držel a osahával. Ani nevím, jestli jsme měli sex. Rozhodně vím, že mi do intimních míst strkal prsty, že na mě sahal, sahal na mě několikrát za tu noc,“ cituje Alarmu dívku.

Feri si nic nepamatoval

Monika ve své zpovědi dále uvedla, že v době, kdy se dnes už bývalý politik přihlásil ke kampani Metoo, napsala mu, že mu také řekla ne. Na to od Feriho dostala odpověď, že si nic nepamatuje a že se omlouvá, jestli z toho neměla dobrý pocit. Svou výpověď učinila až poté, kdy našla síly na základě výpovědí jiných dívek, předtím nekontaktovala policii z důvodu, že měla obavy z vlivu Feriho.

Další dívka: Hystericky jsem brečela

Další z dívek jménem Bára portálu svěřila, že si s Dominikem Ferim dopisovala. Přespat u něj doma se nebála. Ovšem když se u něj ocitla, lehla si do postele v pyžamu, bývalý politik se jí začal dotýkat. Odmítala ho, ale Feri byl údajně neodbytný a začal se ptát, proč za ním jezdila. "Pak mě najednou chytil za zápěstí fakt velkou silou, říkala jsem, že mě to bolí a aby přestal. Jeho to vůbec nezajímalo. Jednou rukou mi držel zápěstí a druhou mě najednou chytil pod krkem. To už jsem se hystericky rozbrečela," uvedla ve své zpovědi s tím, že v pyžamu následně utekla z jeho bytu.

Feri si podle serveru stojí za tím, co již uvedl dříve. "Za svými předchozími vyjádřeními a odmítnutím jakéhokoliv sexuálního násilí si pevně stojím. Vaši otázku s omamnými látkami pokládám za absurdní a nařčení v ní zmíněná zásadně odmítám. S ohledem na skutečnost, že nejsem ve veřejné funkci a že policie podle svého vyjádření věc prověřuje, se nebudu více vyjadřovat," uvedl ve své SMS zprávě Dominik Feri, který přerušil své členství v TOP 09.

Celou kauzu v současnosti řeší policie. Zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. Muži zákona již dříve vyzvali případné poškozené, aby se jim ozvaly.
Ženy a dívky, které jsou přesvědčené, že se proti nim mladý politik provinil, se mohou ozvat na linku 158 nebo přímo vyšetřovatelce, jejíž číslo je 731 195 066.

Ztráta milovaného partnera, se kterým člověk prožil v podstatě půl života, může představovat na psychiku velkou zátěž. Stejnou situaci zažívá velikán českého herectví Josef Abrhám (81), který ztratil národem milovanou herečku a manželku Libuši Šafránkovou (†68). Podle uznávaného psychiatra Jana Cimického (73) se jedná o trauma, se kterým si těžko radí i obor psychiatrie. "Patří to k nejobtížnějším situacím, které v psychiatrii můžeme řešit. Na většinu potíží – úzkost nebo depresi, existuje medikace. Ale nelze vrátit osobu, která tvoří součást psychiky a integrity druhého člověka," popsal pro ŽivotvČesku.cz.

"Zveřejnit číslo na vyšetřovatelku je standardní postup. V případě fotografa z Prahy, který měl znásilňovat ženy, jsme také zveřejnili číslo na vyšetřovatelku. Je shoda náhod, že oba případy vyšetřuje žena, poškozeným se lépe bude hovořit s ženou, ale je to náhoda a standardní postup. Nemám informace, že by bylo cílené, že to vyšetřují ženy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ten se nechtěl vyjadřovat k tomu, kolik žen na výzvu již reagovalo. "Nebudeme komentovat konkrétní kroky trestního řízení," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Daněk.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu