Počet nakažených v Česku stoupl na 8065, úmrtí je 271. Epidemiolog Prymula varoval, že klíčové budou další týdny

Koronavirus v Česku přepsal bilanci. Epidemiolog Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Koronavirus v Česku přepsal bilanci. Epidemiolog Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Foto: pixabay.com / reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

Může se zdát, že Česko se s epidemií koronaviru vyrovnává velmi dobře. Případů nákazy novým typem koronaviru od pátečního rána přibylo 31, celkem na 8065. Nízké číslo může být ale způsobeno skutečností, že o svátcích či víkendech se výrazně méně testuje.

Počet úmrtí spojených s onemocněním COVID-19 stoupl na 271. V pátek zemřel tedy jeden pacient. Vyléčilo se 4408 lidí, což je o 36 více než dnes ráno.

Od čtvrteční půlnoci se počet pozitivních případů COVID-19 zatím zvýšil o 34. Od počátku května se tak denní přírůstky drží pod stovkou. Epidemiolog Roman Prymula se ale vyjádřil pro portál Život v Česku, že klíčový moment bude v pondělí 11. května, kdy dojde k další etapě rozvolnění.

Rozvolnění odhalí realitu

Prymula zároveň upozornil, že restart epidemie si vyžaduje určitý čas, důvodem je, že se v Česku udržela nízká bilance nakažených a pro šíření viru je potřeba úzký kontakt lidí. "Uvidíme za týden, jaký bude stav," zdůraznil. (Exkluzivní vyjádření Romana Prymuly naleznete zde)

Podíl nově objevených nemocných na počtu testů se posledních šest dní držel pod jedním procentem, údaj za dnešek bude zřejmý v sobotu ráno poté, co ministerstvo zveřejní dnešní počet testů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.