Počet případů nežádoucích účinků po očkování se vyšplhal na 2736. Přibylo 5 podezření na úmrtí

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2021

Očkování v Česku proti koronaviru probíhá už necelé čtyři měsíce a ke čtvrtku 8. dubna je podle dat ministerstva vnitra vykázáno 1 950 935 očkování. Potvrzených případů s onemocněním covid-19 je celkem 1 574 868. V souvislosti s podávanými vakcínami se hromadí také hlášení nežádoucích účinků, které zaznamenává Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL). Po týdnu jejich počet opět narostl a přibylo také dalších 5 podezření na úmrtí.

Státní ústav pro kontrolu léčiv zodpovídá za evidenci hlášení nežádoucích účinků po očkování vakcínami proti viru SARS-CoV-2. Lidé dosud podali celkem 2 736 hlášení (což je o 198 více než před týdnem), ve kterých uváděli zdravotní komplikace, které se u nich projevily po aplikaci očkovací látky. V současné době se v Česku používají tři vakcíny od farmaceutických společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Nová vakcína od americké firmy Johnson & Johnson zatím není k dispozici.

Úřad eviduje také celkový počet úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti covidu, kterých bylo minulý týden 31, nyní 36 - přibylo tedy 5 nových. Tato hlášení jsou odeslána do evropské databáze EudraVigilance k důkladnému prošetření.

"Pokud dojde k nashromáždění určitého množství podobných, dobře dokumentovaných případů, je možné následně hodnotit příčinnou souvislost mezi reakcí a léčivou látkou, která může vést k identifikaci nového nežádoucího účinku prostřednictvím tzv. farmakovigilančního signálu. Počet hlášení, která jsou nutná pro spuštění signálu, se liší dle závažnosti reakce a kvality přijatých hlášení. Farmakovigilanční signál je hypotéza, že by zatím neočekávaný nežádoucí účinek mohl souviset s podáním léku," uvedla již dříve tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Nejvíce nežádoucích účinků spadá do kategorie celkových příznaků a reakce v místě vpichu – například třesavka, únava, bolest, zarudnutí nebo otok v místě vpichu, bolest na hrudi, bolest v podpaží, horečka nebo otok obličeje. Celkem jich bylo nahlášeno 1696. Neurologické příznaky jako bolest hlavy až migréna, závratě, pocit na omdlení, narušení chuti, čichu nebo paměti, mravenčení nebo ospalost pocítilo 619 očkovaných. Bolesti kloubů a svalů, ztuhlost, svalová slabost bolest páteř, omezení hybnosti kloubu nebo ztuhnutí šije, se projevilo u 569 lidí.

Nejméně je naopak příznaků, které svědčí pro ovlivnění jater a žlučových cest jako je například abnormální funkce jater. Hlášeno je dvakrát. 21 je pak případů, kdy se u očkovaných ukázaly zdravotní komplikace v souvislosti s ovlivněním reprodukčního systému nebo prsu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.