Pocity viny a obviňování okolí. Nedokázala ochránit dítě, popsal psycholog stavy matky, které zemřel kojenec z Mělnicka

Psycholog popsal, co se odehrává v matce dítěte.
Psycholog popsal, co se odehrává v matce dítěte.
Foto: Archiv / Archiv Jeroným Klimeš
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2020

Smrt čtyřměsíčního dítěte otřásla veřejností, ale podle všeho nejvíce samotnou matkou dítěte. Policii mladá z Mělnicka žena vypověděla, že usnula v parku a chlapeček mezitím i s kočárkem zmizel. V sobotu odpoledne ho policisté nalezli bez známek života. Pro Život v Česku promluvil uznávaný psycholog Jeroným Klimeš a popsal, s jakými pocity se matka dítěte musí aktuálně vyrovnávat. "Jsou to pocity viny," míní Klimeš.

Dnešní výsledky soudní pitvy vyloučily cizí zavinění. Násilná smrt či cizí zavinění byly soudní pitvou vyloučeny. Podezřelé osoby, které jsme v souvislosti s případem zadrželi a vyslýchali, byly dnes propuštěny. V této chvíli je to rodinná tragédie, určitě se nejedná o nějaký trestný cín, závažný zločin vraždy a podobné,“ uvedla v neděli pro Život v Česku policejní mluvčí Středočeského kraje Lucie Nováková. V pondělí policie zároveň sdělila, že nepracuje ani s verzí únosu.

Policie následně matku a další osobu po výslechu propustila. Mladá žena následně napsala na sociální síť své vyjádření. A to zejména kvůli tomu, že lidé na jejím profilu na sociální síti komentovali značně výhružně a hanlivě její fotografie. „Pro všechny informované: Policie dnes prokázala, že se nejednalo o mé zavinění a propustili mě. Takže nechte můj profil na pokoji, bude dřív nebo později smazán,“ uvedla.

„Stalo se to, čeho jsem se nejvíce bála. Přišla jsem o mého malého synka, kterého jsem milovala, snažila jsem se, aby měl to nejlepší. Občas jsem na to neměla sílu. Bylo to něco pro mě nového,” pokračovala.

Lituji toho, že jsem nebyla skvělá máma, kterou jsem měla být. Je mi strašně líto, že jsem na malou chvíli usnula a malý nikde. Modlila jsem se, aby se našel. Ale ta zpráva mi vyrvala srdce. Bohužel čas nevrátím. Chtěla bych ho mít znovu v ruce a držet ho. Je strašný přijít o část mě. Pro ty, co si o mně udělali názor, bych chtěla poprosit, aby mě aspoň v tuto dobu nechali být, a nepsali tak hnusné věci. Děkuji,“ uzavřela matka dítěte, o které lidé z okolí mluví v souvislosti s užívání návykových látek, kterými jsou drogy a alkohol. Několikrát měla být spatřena v ovlivněném stavu.

Pocity viny a obviňování okolí

Redakce Život v Česku oslovila předního českého psychologa Jeronýma Klimeše, který se snažil nastínit, čím si podobný typ člověka, který přijde o několikaměsíční dítě, musí procházet.

"Prožívá pocity viny. Pokud tam nějakou vinu má, ale i kdyby tam tu vinu neměla, tak bude pociťovat pocity viny. Matka má vždy instinktivní touhu ochránit dítě, když se jí to nepodaří, tak pocity viny mít bude. Ohromné a masivní obviňování okolí. Stala se špatná věc a to znamená, hledáme viníka," řekl pro Život v Česku uznávaný psycholog, který se zabývá psychologií rodiny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.