Počty nakažených covidem letí strmě vzhůru. Roman Prymula odhadl, zda dojde k lockdownu okolo Vánoc

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2021

V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna a šíření nemoci prudce zrychlilo. Přibylo 2521 nakažených koronavirem, což je skoro dvakrát více než za předchozí pondělí. Výrazně stoupají i počty hospitalizovaných a množství úmrtí nemocných. V nemocnicích je 544 lidí s covidem-19, tedy nejvíce od konce května. Zemřelých lidí s covidem-19 bylo jen za poslední týden 54, což je o deset více než za celé září. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) jde o situaci, kterou sám nepředpokládal.

"Jde to nepochybně nahoru, jsme někde na 540 hospitalizovaných a určitě to bude vyšší, než já jsem původně předpokládal, protože žádná opatření zatím nenastala. Když se podíváme historicky, tak žádná vlna netrvala déle než tři měsíce. Tady by to také nemělo být delší dobu," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel, se už v celé zemi dostalo přes hranici jedné stovky. K dnešku číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, činilo 101 případů nákazy. Šíření covidu-19 už asi dva měsíce zrychluje. Ještě v první polovině srpna se denní nárůsty počtu případů nemoci pohybovaly ve všední dny jen kolem dvou stovek. Počty hospitalizovaných se skoro do poloviny září držely pod jednou stovkou.

Otázkou aktuálně je, zda dojde k opatřením, která se dotknou Vánoc, tedy k možnému lockdownu. "Myslím, že trend takový, který v současnosti máme, nepovede k tomu, že by se něco mělo před Vánoci zavírat. Pokud by ta situace byla stejná, ale před rokem, tak by to byl zhoubný přístup, protože se tu spoléhá na to, že tu je větší část lidí proočkována. V tuto chvíli by se mělo důsledně trvat na tom, aby většina seniorů byla přeočkována třetí dávkou, jinak se budeme dostávat k tomu, kdy kapacita ve zdravotnickém systému bude omezena," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula svou predikci do dalších týdnů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.