Reklama:

Vratislav Mynář je zločinec, vykonával pravomoci za prezidenta. Mělo by s ním tak být nakládáno, říká Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 10. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Oznámil to dnes předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) s odkazem na vyjádření ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. "Je důvod se obávat, že už delší dobu měl Miloš Zeman okamžiky, kdy nebyl zcela ve formě a při smyslech. To znamená, je důvod se domnívat, že často pravomoci prezidenta republiky za něj vykonával nikým nevolený Vratislav Mynář," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek (60) k aktuální situaci.

Reklama:

Na tiskovém briefingu krátce před vystoupením předsedy Senátu vystoupil během pondělního odpoledne kancléř Vratislav Mynář (54). Jeho projev netrval dlouho a sdělil pouze to, že výhradně se svolením pana prezidenta si může kancelář Hradu vyžádat informace o jeho zdravotním stavu a stejně tak nesmí informovat, pokud si to sama hlava státu nepřeje.

Přibližně o dvě hodiny později vystoupil předseda Senátu, který obdržel dopoledne dopis od ředitele nemocnice. Ve svém projevu uvedl, že stanoviskem ÚVN k Zemanovu stavu byl už ve středu 13. října ráno informován hradní kancléř Vratislav Mynář, který to dostal i písemně. Přesto o den později zprostředkoval setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (47), který se o Zemanově kondici vyjadřoval pozitivně. Mynář ani v pondělí odpoledne ke zdravotnímu stavu prezidenta nic nesdělil, naopak Senát a jeho předsedu obvinil ze snahy se zviditelnit a z pokrytectví kvůli žádosti ohledně Zemanova stavu a schopnosti zastávat prezidentský úřad.

Reklama:

Předseda Senátu rovněž sdělil, že podle názoru ÚVN je vzhledem k charakteru Zemanova základního onemocnění dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu »hodnocena jako krajně nejistá«. "A tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná," dodal Miloš Vystrčil s odkazem na vyjádření ošetřujícího lékaře.

"Je důvod se obávat, že už delší dobu měl Miloš Zeman okamžiky, kdy nebyl zcela ve formě a při smyslech. To znamená, je důvod se domnívat, že často pravomoci prezidenta republiky za něj vykonával nikým nevolený Vratislav Mynář. Jak dlouho si tak počínal, to už se nikdy nedozvíme. Je zřejmé, že do poslední chvíle se jich nechtěl vzdát. Je také zřejmé, že tajil oficiální informace nemocnice, kde je pan prezident hospitalizován a hrubě útočil na Senát, který si v tom chtěl udělat jasno. Neútočil v zájmu Miloše Zemana, ale útočil v zájmu svému, protože evidentně vykonával pravomoci za pana prezidenta. Ten pán je zločinec a jako se zločincem by s ním mělo být nakládáno," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek k tomu, jak svým pohledem hodnotí jednání vedoucího Kanceláře prezidenta republiky.

Zástupci senátorských klubů kvůli zdravotnímu stavu Zemana tedy nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a předsedu Sněmovny. "Jiná možnost bohužel nepřichází do úvahy, než že se musíme bavit o tom, kdy a jak aktivujeme článek 66 ústavy," řekl Miloš Vystrčil.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: