Počty nemocných prudce rostou. Už nejde jen o covid. Promluvil Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2022

Dva roky byl klid a v současnosti akutních respiračních infekcí v Česku přibývá. Letos jich je významně více a šíří se rychleji, než tomu bylo v období před covidem. Epidemiolog a bývalý šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula (58) popsal pro ŽivotvČesku.cz současný vývoj v rámci České republiky.

Hygienické stanice evidují vyšší počty nemocných s novým typem koronaviru, chřipkou a RS viry, které rovněž způsobují infekce dýchacích cest.

"Máme tady více infekcí, ale ne všechny jsou diagnostikovány. To znamená, že v tuzemských podmínkách je celá řada respiračních virů, jak je známe z podzimních a zimních měsíců, ale pravdou je, že z hlediska diagnostikovaných dominuje chřipka, klasický koronavirus, který se spíše dostává do pozadí, protože jeho epidemie stagnuje, v poslední době se objevily RS viry," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Podle bývalého ministra zdravotnictví by neměla situace dojít do extrému, že by se zaplnily kapacity nemocnic. Podobně se vyjádřil i v rámci dotazu, zda existuje scénář, v němž by došlo na nějaké omezení, případně vládní restrikce.

"Nemyslím si, že by se něco zavíralo. Už v loňském roce jsme meli poměrně významnou vlnu RS virů, která se projevovala u menších dětí těžkými průběhy, možná díky tomu tady nebude tak vysoká vlna jako například v Německu, kde opravdu se kapacita JIP pro dětské pacienty dostala na naprostý vrchol. V podstatě 43 nemocnic bylo obsazeno, takže se musely děti převážet z místa na místo. To by se snad tady stát nemělo," dodal odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.