Podezřelý balíček na konzulát v Brně zaslal nejspíš odpůrce dodávek zbraní Ukrajině. Andor Šándor nastínil, co to pro Česko znamená

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2022

V pátek ráno byl ukrajinský konzulát v Brně evakuován, protože na něj byl doručen podezřelý balíček. Že by v něm byla umístěna výbušnina, se sice nakonec nepotvrdilo, i přesto je to však podle bezpečnostního experta Andora Šándora jasný signál, který nelze brát úplně na lehkou váhu. "Nejen instituce, ale také firmy by měly zlepšit své bezpečnostní postupy, aby v případě, že by někdo skutečně trhavinu zaslal, nedošlo k tragédii," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V Brně v pátek dopoledne došlo k dramatické situaci, kdy musel být evakuován ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam byl doručen. Podle dostupných informací se jednalo o balíček. Budovu v Barvičově ulici muselo opustit celkem šest zaměstnanců. Evakuována byla pro jistotu také mateřská školka, která se v místě nachází. Před půl dvanáctou policie uvedla, že zásilka neobsahovala nástražný výbušný systém.

Obavy, že by zásilka mohla obsahovat výbušninu, nebyly ale zdaleka neopodstatněné. Ve Španělsku v posledních dnech bylo doručeno několik dopisových bomb. Ty byly zacíleny na premiéra, americké velvyslanectví v Madridu nebo leteckou základnu se satelitem, který dodává informace také Ukrajině. Právě s probíhající rusko-ukrajinskou válkou jsou údajně všechny případy pravděpodobně spojeny.

"V balíčku podle mých informací nebyla výbušnina, ale pouze nějaký prášek. V každém případě je však velmi pravděpodobné, že odesilatel nesouhlasí s postupem Česka v rámci války na Ukrajině, nesouhlasí s tím, abychom tam dodávali zbraně a podobně. Zatím je ale ještě velmi brzy na to, abychom mohli s jistotou říci, kdo za tím stojí, a je možné, že se to ani nepodaří zjistit," rozebral pro ŽivotvČesku.cz situaci bezpečnostní expert Andor Šándor s tím, že z události přesto vyplývá určitá zpráva.

"Sdělení, které z toho plyne, je takové, že by si nejen oficiální instituce, ale také firmy měly vytvořit takový bezpečnostní systém, který dokáže podezřelé zásilky zachytit a zabránit tomu, aby skutečně došlo k neštěstí v případě, kdyby v nich skutečně výbušnina byla. To se dá do určité míry zajistit tím, že se zásilky budou pouze osobně přebírat a nebude je možné na daném místě nechat," vysvětlil specialista na otázky bezpečnosti a generál v záloze pro ŽivotvČesku.cz a dále zmínil, že výbušniny nemusí být zasílány pouze v politickém kontextu, ale může k tomu docházet také například v rámci konkurenčního boje mezi firmami či jakékoli jiné kriminality.

Zda mohly být do incidentu v Brně nějakým způsobem zapojeny ruské tajné služby, v tuto chvíli podle Andora Šándora nelze určit a je zapotřebí být opatrní v tom, aby bylo na někoho s jistotou ukázáno. Znamenalo by to totiž další eskalaci již existujícího napětí mezi Ruskem a Západem, které by pravděpodobně bylo následováno vyhošťováním diplomatů a dalších pracovníků ambasád, bylo by namístě uvažovat o dalších sankcích, popřípadě dalších krocích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.