Podezření na úmrtí po očkování jsou vždy důkladně hodnocena. Mluvčí SÚKL promluvila o závěrech

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2021

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za poslední týden eviduje dva případy úmrtí, která nastala v čase po očkování proti covidu-19 a je třeba prověřit jejich případnou souvislost. Celkem je takových podezření na více než tři miliony podaných dávek 49. Tato podezření jsou odesílána do příslušné databáze a následně pečlivě hodnocena. "Stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost příčinnou," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková.

V České republice se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Celkový počet úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19 a odeslána do databáze EudraVigilance k 27. dubnu byl 49.

V případech hlášení se jedná pouze o podezření, číslo 49 eviduje podezření, nikoliv finální počet úmrtí, která s úmrtím po očkování skutečně souvisejí. "Stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost příčinnou," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

"Všechna hlášení, ve kterých je nahlášeno úmrtí, jsou důkladně hodnocena v rámci ČR a následně na celoevropské úrovni farmakovigilančním výborem pro hodnocení rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v němž má i ČR své zástupce," doplnila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro ŽivotvČesku.cz.

SÚKL na svých stránkách vždy informuje o závěrech a podává pravidelné zprávy. "O závěrech vždy informujeme prostřednictvím tiskových zpráv, které k pravidelným aktualizacím zveřejňujeme. Jsou zde zmiňována i podezření na nežádoucí účinky s následkem úmrtí," doplnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.