Podívejte se na živý přenos: Soukromá loď s astronauty letí k ISS. Bude možné ji vidět i z Česka

Posádka už je v lodi.
Posádka už je v lodi.
Foto: Twitter Space X
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2020

Do vesmíru se po odloženém startu vydala vůbec poprvé soukromá loď s posádkou. Společnost SpaceX kromě současného vzletu řeší i ztrátu prototypu jiného stroje, který explodoval v pátek na testovací rampě. Před startem hrozilo, že bude zrušen kvůli nepříznivému počasí. Nestalo se tak. Let bylo možné spatřit i z České republiky. A to nad jižním obzorem, nad Rakouskem raketa přelétla ve 21.45.

Sobotní start byl již dříve naplánovaný na 21:22 středoevropského letního času (SELČ) a nedělní pak na 21:00 SELČ. S časy se přitom nedalo hýbat.

Raketa musela odstartovat v době, kdy je ISS na správném místě nad planetou. Důvod byl zejména kvůli načasování, aby se k ní loď včas dostala. To by mělo trvat celkem 19 hodin.

SpaceX k tomu využila několik let testovanou vesmírnou loď Crew Dragon. Je to navíc poprvé po devíti letech, kdy vesmírné plavidlo dopraví posádku do vesmíru z amerického území.

Crew Dragon měl odstartovat ve středu 27. května ve 22:33 SELČ z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Kvůli počasí byl však start odložen na sobotu 30. května.

Nad leteckým komplexem začaly přibližně dvě hodiny před startem stahovat mraky a mírně pršelo. Ale i s tímto ale letový provoz počítal a nic nezabránilo vzletu rakety. Ve svých křeslech už před startem usedli piloti - Hurley vlevo a Behnken vpravo.

Přesně 35 minut před odletem přišlo z věže povolení ke startu. Následně se nádrže začaly plnit palivem. 

Živé vysílání ze SPACE X

Vysílání spustíte kliknutím na Tweet

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.