Podle vývoje se přijmou další opatření, říká Jan Hamáček. Prozradil, jak to bude s nouzovým stavem

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2020

Premiér Andrej Babiš v pátek nevyloučil variantu, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu vyhlášen nouzový stav. K tomu by došlo v případě, že by ministerstvo zdravotnictví potřebovalo vyhlásit některé opatření, které nemá v kompetenci podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ministr Jan Hamáček popsal pro ŽivotvČesku.cz, že k takovému kroku zatím není důvod. Pokud ale počty nakažených budou s koncem týdne opět vzrůstající, přijdou patrně další opatření.

Současný epidemický stav na území České republiky není nijak příznivý. Zavedla se řada opatření, která mají šíření viru zpomalit. Ovšem, že situace je dramatická, potvrzuje skutečnost, že Německo patrně ve středu zařadí prakticky celou Českou republiku mezi rizikové oblasti a bude pro vstup na své území vyžadovat test na koronavirus, nebo karanténu.

V posledních dnech se výrazně mluvilo o vyhlášení nouzového stavu, což vzbudilo poměrně silné emoce mezi lidmi. Ministr vnitra Jan Hamáček ale uklidňuje, že pro takové opatření v tuto chvíli není důvod.

"Nouzový stav je situace, kdy stát přestane zvládat krizi standardními prostředky. V aktuální situaci je to model, kdy stát chce nebo musí zavést nějaká opatření, které mu neumožňuje zákon ochraně veřejného zdraví. Pokud by se ukázalo, že musíme přijmout nějaká opatření, které nemůže ministerstvo zdravotnictví udělat, potom by byl čas na vyhlášení nouzového stavu. Pro to ale v tuto chvíli není důvod," řekl pro ŽivotvČesku.cz první vicepremiér Hamáček.

Podle něj je v tuto chvíli klíčové počkat, co ukáže závěr pracovního týdne v souvislosti s počtem nakažených. Nevyloučil, že pokud by docházelo dále k exponenciálnímu růstu, Česko by muselo patrně přijmout další opatření.

"Ještě je brzy. Musíme počkat na čtvrtek a pátek a kam směřujeme ke konci září. Pokud by čísla byla opět vzrůstající, museli bychom nějaká opatření přijmout, koneckonců o tom mluvil i pan ministr Prymula, ale která by to byla, to musí říct epidemiologové a vláda," dodal Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.