Podpisem začalo manželství Vladimira Putina. Po 30 letech přišel náhlý konec. Exmanželka svěřila důvod rozvodu. Její vítězství přišlo za rok

Svatba Vladimira Putina v roce 1983
Svatba Vladimira Putina v roce 1983
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 3. 2022

Tři desetiletí trvalo manželství Vladimira (69) a Ljudmily (64) Putinových. Ukončeno bylo oficiálně v roce 2014. Rok předtím dnes už exmanželka ruského prezidenta spekulace o rozpadu manželství utnula tím, že rozchod potvrdila v odpovědi na dotaz novinářů. "Ano, je možné říct, že je to civilizovaný rozvod," prohlásila Ljudmila, která dnes nosí nové příjmení Očeretná. Důvod konce manželství, které vzniklo v roce 1983, netajila. Pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš (54) vysvětlil, čím si člověk po rozchodu prochází.

Když se světem před devíti lety roznesla zpráva o rozpadu manželství ruského prezidenta, pro některé to překvapení nebylo. Delší dobu se o tom šuškalo. Pár se totiž nikde společně neobjevoval, rozhovory o svém rodinném životě Vladimir Putin zásadně odmítal. První zprávy o tom, že v jeho manželství není něco v pořádku, se objevovaly v novinách už v roce 2010.

Rozchod manželů ruský prezident rok před rozvodem, tedy v roce 2013, novinářům zdůvodňoval, že se s ženou prakticky nevídali. V té době si oba žili už každý svůj život. Jako příčinu rozpadu manželství dnes už bývalá žena nejmocnějšího muže Ruska označila, že veřejné působení jí nesvědčí a špatně snáší přelety letadlem. Navždy prý ale s Vladimirem Vladimirovičem zůstanou »velmi blízkými přáteli«, tehdy uvedla. Z manželství vzešly dvě dcery - Marija a Jekatěrina.

Se spekulacemi o rozchodu, než to prezidentský pár oficiálně potvrdil, se také objevovala i jména případných Putinových nových partnerek. Politik je většinou nijak energicky nepopíral. Odmítl ale v dubnu 2008 sblížení s olympijskou vítězkou v moderní gymnastice Alinou Kabajevovovu a vydal dementi. Po rozvodu se její jméno v médiích objevilo znovu. Později mu byla přiřazena za partnerku tamním bulvárem ruská špionka Anna Chapmanová, která byla v roce 2010 vyhoštěna z USA. Později se také spekulovalo o blízkém přátelství Putina a Wendi Dengové, exmanželky mediálního magnáta Ruperta Murdocha

I když měl podle médií Putin několik vztahů, nikdy se už neoženil. Jiné to bylo u jeho exmaželky. Ljudmila se na jaře roku 2015 znovu vdala, jejím novým manželem se stal Artur Očeretnyj, po němž převzala příjmení. Pro ni osobně šlo podle všeho o životní výhru, což se dá usuzovat i z toho, za jak dlouho po rozvodu uzavřela své druhé manželství.

Ohledně rozchodů se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil psycholog Jeroným Klimeš, popsal, čím si člověk prochází. "Rozchod se podobá propadnutí do ledové vody. Je to jako když se pod člověkem prolomí led, který ho drží v relativní pohodě. Asi tak tři měsíce trvá, než se dostane na tenký led a po něm se musí poměrně dlouho plazit a nedělat vylomeniny. Po třech měsících lidé říkají, že když je jim fajn, tak se poprvé usmějí. Po té době už dokážou začínat žít v pohodě za předpokladu, že všechno dělají správně, ale úplně všechno. Musí mít dostatek spánku, přiměřené jídlo, dostatek sociálních kontaktů a tolik práce, kolik zaplní čas. Začne-li ten člověk něco přehánět, například dlouho nejí, intenzivně sportuje nebo se v práci pouští do moc divokých projektů, tak to má za následek, že se začne zase propadat do depresí. Toho člověka je třeba držet v mírné a pestré aktivitě ve všech směrech zároveň. Není dobré ani lézt do jiných postelí a začínat náhradní vztahy, protože z toho zase čouhají malé rozchody," dodal špičkový psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.