Podvodník řádí na sociálních sítích. Policie varuje před jeho vychytralými triky skrz textové zprávy

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2020

Kriminalisté varují uživatele sociálních sítí před pachatelem, který si podvodně nechává proplatit své útraty prostřednictvím telefonních čísel. Ty od lidí láká zejména na Facebooku. "Dosud kriminalisté napříč celou republikou přijali několik desítek oznámení od poškozených," uvedla mluvčí policie Violeta Siřišťová.

Podvodné platby přes telefon pachatel provádí za nákupy nehmotných produktů ve prospěch například herních portálů. "Pražští policisté pracují od července na objasnění případu podvodu, kdy neznámý pachatel zneužil sociální síť Facebook. Dosud kriminalisté napříč celou republikou přijali několik desítek oznámení od poškozených, kdy modus operandi byl vždy stejný. Nejprve se neznámý pachatel nabourá do facebookového profilu a poté jedná jménem skutečného uživatele," popsala mluvčí policie.

Pachatel následně osloví seznam přátel přes aplikaci, která slouží ke komunikaci mezi uživateli, a žádá po nich jejich telefonní číslo.

"Naprostá většina oslovených, tak učiní a své telefonní číslo svému „příteli“ odešle. V konverzaci neznámý pachatel pokračuje dál a to pod smyšlenou legendou, že právě probíhá soutěž, například o dovolenou nebo večeři a na telefonní číslo přijdou zadávací kódy, které jsou potřeba zaslat zpět. Bohužel se nejedná o obyčejné SMS, ale M-platby, za kterou si operátor účtuje poplatek. Neznámý pachatel podvodné m-platby provádí za uskutečněné nákupy nehmotných produktů ve prospěch například herních portálů," upřesnila mluvčí Violeta Siřišťová princip, jak z uživatelů pachatel dokáže vylákat platby.

Policie z tohoto důvodu žádá veřejnost, aby nikomu neposílala žádná citlivá data, jako jsou např. kódy autorizačních SMS, PIN kódy k platebním kartám a další.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.