Podzim by měl být příznivější. Rizikem dovolených je zavlečení nějaké mutace viru, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2021

Současný vývoj epidemie na území České republiky je příznivý. Od začátku vakcinace proti covidu bylo naočkováno téměř 4,08 milionu dávek. Obě dávky má přes 1,1 milionu lidí. Život se tak pomalu vrací do normálu, když došlo k řadě rozvolnění protiepidemických opatření. V současnosti odborníci mají největší obavy, jak bude vypadat podzim, tedy období příznivé pro respirační onemocnění. "Podzim by mohl být výrazně příznivější, než tomu bylo v uplynulé sezóně," odhadl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) s tím, že rizikem budou nové varianty viru.

Očkování je nadějí, že se život vrátí do starých kolejí. Očkovat se začalo koncem loňského prosince, od nedělní půlnoci se budou k vakcinaci moci zaregistrovat lidé ve věku 40 až 44 let. I když se zdá, že epidemii se podařilo zvládnou, riziko představuje podzimní sezóna.

"Podzim by mohl být výrazně příznivější, než tomu bylo v uplynulé sezóně, protože by mělo být v populaci podstatně méně vnímavých jedinců. Druhá věc je, že musíme dávat pozor na to, abychom sem nezavlekli po dovolených nějaké varianty, které budou nepříznivé, to je věc, na kterou se musíme soustředit," nastínil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že je potřeba být stále obezřetní.

"Nové varianty viru je obava, která tady nepochybně ve společnosti a mezi vědci je. Jiná věc je to, že mutace, které tady jsou, nejsou takového rázu, že by se vymykaly imunizaci, ta odpověď je slabší, nicméně při vysoké hladině protilátek to stačí. To znamená, že by musely přijít dramaticky odlišné mutace, kvůli kterým by se tento poměr měnil," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17.000. Průměr za pět pracovních dnů tohoto týdne je 1355 případů, o týden dříve to bylo 1943 nových případů ve všední den.

I statistika úmrtí vykazuje zlepšení. Od začátku května zemřelo 431 lidí, u kterých byl nový koronavirus prokázaný. Na každý májový den tak připadá zhruba 31 případů. Dubnový průměr byl 84 úmrtí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.