Pohádka Honza málem králem se natáčela na tajemné zřícenině. Naďa Konvalinková přidala vzpomínku, která jí změnila život

Autor: ŽivotvČesku | Honza málem králem
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 1. 2022

Česká pohádková klasika Honza málem králem (1997) patří k filmům, které rozveselí malé i velké diváky. Úspěch pohádky je postaven i na výběru zajímavých filmových lokalit. Část filmu se natáčela také na zřícenině hradu Borotín. "Zamilovala jsem si ten kraj a pořídila si tam chalupu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz herečka Naďa Konvalinková (70).

Pohádka Honza málem králem byla v době svého vzniku přijímána s rozpaky. Část diváků si rychle zamilovala Jiřího Korna (72) v hlavní roli. Další diváci ale považovali pohádku za nedotaženou. S tím zčásti souhlasil také režisér Bořivoj Zeman (†79), který se po natáčení přiznal, že na film o Honzovi, který vyrazil do světa hledat své štěstí, pyšný není.

Pohádka ale zraje časem a v záplavě moderních filmových kousků nabízí něco, co novým pohádkám často chybí - pohled na malebnou českou krajinu. Právě krása středních Čech okouzlila herečku Naďu Konvalinkovou natolik, že po natáčení učinila rozhodnutí, které jí změnilo život. "Točili jsme v překrásném kraji v okolí Sedlčan, který jsem si zamilovala a taky jsem si tam pořídila chalupu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz herečka, která v Zemanově filmu ztvárnila vesnickou dívku Marušku.

Filmaři s kamerou navštívili také zříceninu zámku v Borotíně. Právě odsud se Honza v podání Jiřího Korna rozhlíží do kraje. Vedle romantické zříceniny se nachází barokní statek, který dnes slouží jako restaurace a kulturní centrum.

Filmový štáb zavítal také na Jistebnicko, Sedlecko a na hrad Křivoklát. Část legendární pohádky se natáčela také v Praze. Ve fotogalerii najdete, jak se filmová místa změnila a jak vypadají dnes.

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem.
Jiří Korn v pohádce Honza málem králem.
Foto: Profimedia

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.