Místa, kde se točila pohádka Honza málem králem, se změnila: Naďa Konvalinková promluvila o koupi nemovitosti v jednom z nich

Naďa Konvalinková (vpravo) a Marie Glázrová v pohádce Honza málem králem
Naďa Konvalinková (vpravo) a Marie Glázrová v pohádce Honza málem králem
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2021

Filmový režisér Bořivoj Zeman (†79) považoval svou pohádku Honza málem králem (1977) za nedotaženou a pyšný na ni nebyl. Jeho výtvor v hlavní roli s Jiřím Kornem (72) ale zraje s časem a dnes patří k nejoblíbenějším pohádkám vůbec. Redakce ŽivotvČesku.cz zmapovala místa, kde se pohádka natáčela. "Točili jsme v překrásném kraji v okolí Sedlčan, který jsem si zamilovala a taky jsem si tam pořídila chalupu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz Naďa Konvalinková (70), která hraje vesnickou dívku Marušku.

V roce 1977 se na filmových plátnech objevila laskavá pohádka s jemným humorem, která znamenala velkou hereckou příležitost pro Jiřího Korna, kterým svým herectvím pozitivně překvapil. Režisér Bořivoj Zeman nebyl spokojen jen s Kornovým hlasem, proto ho nechal v pohádce předabovat Michalem Pavlatou (†71).

Bořivoj Zeman ze svého počinu výraznou radost neměl a při premiéře pronesl, že pohádka se nepovedla podle jeho představ. Dnes se ale na pohádku o Honzovi s dobrým srdcem, který se od rozmazlené princezny vrátí za svou Maruškou, rádi dívají malí i velcí diváci.

Filmové scény se natáčely v Praze, na Jistebnicku, na hradě Křivoklát, na Borotínsku a také na Sedlčansku. Místní kraj si velmi zamilovala herečka Naďa Konvalinková. Tehdy začínající herečka v pohádce ztvárnila laskavou Marušku, které Honza dá přednost před princeznou.

"Natáčení pohádky Honza málem králem bylo nádherné a stále vzpomínám na pana režiséra Zemana jeho profesionalitu a laskavost. Točili jsme v překrásném kraji v okolí Sedlčan, který jsem si zamilovala. Také jsem si tam pořídila chalupu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz Naďa Konvalinková.

Redakce ŽivotvČesku.cz se podívala na zříceninu hradu Borotín a do míst, kde ve filmu odpočívá trhovkyně v podání Heleny Růžičkové (†67), nebo ke kapličce, kolem které pod velením Josefa Kemra (†72) prochází zbrojnoši. Filmová místa jsou zmapována ve fotogalerii.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.