Místa, kde se točila pohádka Honza málem králem, se změnila: Naďa Konvalinková promluvila o koupi nemovitosti v jednom z nich

Profimedia
Naďa Konvalinková (vpravo) a Marie Glázrová v pohádce Honza málem králem
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 3. 10. 2021

Filmový režisér Bořivoj Zeman (†79) považoval svou pohádku Honza málem králem (1977) za nedotaženou a pyšný na ni nebyl. Jeho výtvor v hlavní roli s Jiřím Kornem (72) ale zraje s časem a dnes patří k nejoblíbenějším pohádkám vůbec. Redakce ŽivotvČesku.cz zmapovala místa, kde se pohádka natáčela. "Točili jsme v překrásném kraji v okolí Sedlčan, který jsem si zamilovala a taky jsem si tam pořídila chalupu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz Naďa Konvalinková (70), která hraje vesnickou dívku Marušku.

V roce 1977 se na filmových plátnech objevila laskavá pohádka s jemným humorem, která znamenala velkou hereckou příležitost pro Jiřího Korna, kterým svým herectvím pozitivně překvapil. Režisér Bořivoj Zeman nebyl spokojen jen s Kornovým hlasem, proto ho nechal v pohádce předabovat Michalem Pavlatou (†71).

Bořivoj Zeman ze svého počinu výraznou radost neměl a při premiéře pronesl, že pohádka se nepovedla podle jeho představ. Dnes se ale na pohádku o Honzovi s dobrým srdcem, který se od rozmazlené princezny vrátí za svou Maruškou, rádi dívají malí i velcí diváci.

Ve věku 91 let zemřela emeritní členka Národního divadla a držitelka ceny Thálie Blanka Bohdanová. O jejím odchodu informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. "Znal jsem ji přes maminku, se kterou se znaly daleko líp. Já ji měl rád, ona byla skvělá herečka, jako člověk se vždy ke mně chovala velmi hezky," pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínal Václav Vydra (65), který s Blankou Bohdanovou hrál v pohádce O kováři Básimovi (1996).

Filmové scény se natáčely v Praze, na Jistebnicku, na hradě Křivoklát, na Borotínsku a také na Sedlčansku. Místní kraj si velmi zamilovala herečka Naďa Konvalinková. Tehdy začínající herečka v pohádce ztvárnila laskavou Marušku, které Honza dá přednost před princeznou.

"Natáčení pohádky Honza málem králem bylo nádherné a stále vzpomínám na pana režiséra Zemana jeho profesionalitu a laskavost. Točili jsme v překrásném kraji v okolí Sedlčan, který jsem si zamilovala. Také jsem si tam pořídila chalupu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz Naďa Konvalinková.

Redakce ŽivotvČesku.cz se podívala na zříceninu hradu Borotín a do míst, kde ve filmu odpočívá trhovkyně v podání Heleny Růžičkové (†67), nebo ke kapličce, kolem které pod velením Josefa Kemra (†72) prochází zbrojnoši. Filmová místa jsou zmapována ve fotogalerii.

Česká pohádková klasika Honza málem králem (1997) patří k filmům, které rozveselí malé i v...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu