Pohřeb režiséra Dušana Kleina obrazem: Nejcitlivější momenty a dojemná slova kolegy Ivana Vyskočila

Pohřeb Dušana Kleina
Pohřeb Dušana Kleina
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2022

Herecký svět se ponořil do hlubokého smutku. V pátek hodinu před polednem se ve velké síni strašnického krematoria konalo poslední rozloučení s uznávaným režisérem Dušanem Kleinem (†82). Dát sbohem přišli nejen nejbližší, ale také řada jeho kolegů z filmové branže. Otec filmových Básníků zemřel 10. ledna po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil herec Ivan Vyskočil (75), který prozradil, co pro něj legendární »rejža« znamenal.

Po skonu oblíbeného režiséra plánovala jeho rodina pouze skromné rozloučení v uzavřeném kruhu, fanoušci jeho tvorby však žádali, aby jim také bylo umožněno se pohřbu zúčastnit. Ten proto nakonec proběhl dvakrát, jednou pro rodinu, podruhé pro přátele, kolegy a fanoušky.

Poslední sbohem dát přišla režisérovi řada kolegů. Na smuteční obřad přišel herec Miroslav Donutil (70), hudební skladatel Petr Malásek (57) či herec Lukáš Vaculík (59). Řeč na počest filmového umělce pronesl režisér Jiří Strach (48). Nechyběla ani herečka Zlata Adamovská (62).

Ze záznamu promluvil herec Pavel Kříž (60) a na plátně byla jeho fotografie. Na plátně se objevil také Patrik Hartl (45), Miroslav Donutil (70), Viktor Preiss (74) či Ondřej Kepka (52). Jednotlivě jmenovaní zavzpomínali na společná natáčení. Objevily ze záběry z natáčení, kde legendární režisér pobíhal se scénářem v ruce.

Pro ŽivotvČesku.cz o filmovém tvůrci promluvil Ivan Vyskočil, který se posledního rozloučení zúčastnil osobně. "Dělali jsme spolu, znali jsme se a vím, že to byl hodný člověk a laskavý režisér. Dělali jsme spolu na seriálu Hříchy pro pátera Knoxe, což je československý televizní seriál z roku 1992 a jestli správně tuším na motivy knihy Josefa Škvoreckého. A pak jsme se tak různě potkávali, byl to skvělý režisér a člověk," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz Ivan Vyskočil.

Jak to vypadalo na pohřbu muže, který »vdechl« život řadě seriálů a filmů, se podívejte do galerie. Největším diváckým úspěchem kariéry Dušana Kleina byla filmová série o Básnících, v níž hlavní roli ztvárnil zmíněný Pavel Kříž.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.