Proběhlo poslední rozloučení s režisérem Dušanem Kleinem. Hold mu přišli vzdát fanoušci i slavní kolegové

Pohřeb Dušana Kleina
Pohřeb Dušana Kleina
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2022

V pátek v 11 hodin se ve velké síni strašnického krematoria konalo poslední rozloučení s uznávaným režisérem Dušanem Kleinem (†82). Kromě rodiny přišli otci filmových Básníků vzdát hold také fanoušci a řada slavných osobností. "Pro mě byl Dušan Klein hlavně skvělým profíkem, dokonalým filmovým režisérem, který měl přesnou vizi," uvedla pro ŽivotvČesku.cz herečka Zlata Adamovská (62).

V pondělí 10. ledna zasáhla filmový svět smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel Dušan Klein, profesor FAMU a především uznávaný režisér, který stál za zrodem filmových Básníků. Informaci o jeho skonu téhož dne potvrdil režisérův syn David Klein.

Dušan Klein se jako režisér věnoval především kriminálním příběhům. Nedílnou a nezapomenutelnou součástí jeho tvorby jsou například seriály Případy podporučíka Haniky, Hříchy pro diváky detektivek či filmy Případ mrtvých spolužáků a Zatykač na královnu. Jeho nejpopulárnějším seriálem byly Hříchy pro pátera Knoxe, největší úspěch však sklidila jeho filmová série o Básnících.

Po skonu oblíbeného režiséra plánovala jeho rodina pouze skromné rozloučení v kruhu rodinném, fanoušci jeho tvorby však žádali, aby jim také bylo umožněno se pohřbu zúčastnit. Ten proto nakonec proběhl dvakrát, jednou pro rodinu, podruhé pro přátele, kolegy a fanoušky.

Na posledním rozloučení s Dušanem Kleinem nemohly chybět známé tváře, které s ním spolupracovaly a budou na něj vzpomínat. Na smuteční obřad přišel herec Miroslav Donutil (70), hudební skladatel Petr Malásek (57) či herec Lukáš Vaculík (59). Řeč na počest filmového umělce pronesl režisér Jiří Strach (48). Nechyběla ani herečka Zlata Adamovská (62), která byla hvězdou Kleinova seriálu Hříchy pro pátera Knoxe.

"Pro mě byl Dušan Klein hlavně skvělým profíkem, dokonalým filmovým režisérem, který měl přesnou vizi. Člověk, pokud s ním pracoval, tak si mohl být jistý, že výsledek bude vždy dobrý, protože on byl připravený a věděl přesně, co chce. Skvěle vedl herce, věděl, co po nich chce, a dokázal si ty svoje věci dobře obsadit," řekla pro ŽivotvČesku.cz zarmoucená Zlata Adamovská.

Největším úspěchem kariéry Dušana Kleina byla filmová série o Básnících, v níž hlavní roli ztvárnil Pavel Kříž (60). Ten se posledního rozloučení s oblíbeným režisérem osobně nezúčastnil, nahrál ovšem svou smuteční řeč, která v průběhu obřadu zazněla. Prostřednictvím videa pak promluvil také režisér Ondřej Kepka (52).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.