Pokud bude počet nakažených skokový, roušky by se mohly nasadit i v srpnu, říká Rastislav Maďar

Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Foto: Archiv Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 7. 2020

Současný vývoj, kdy se počet nemocných lidí s onemocněním COVID-19 přehoupl poprvé přes hranici pěti tisíc, může vést k tomu, že povinnost nosit plošně roušky v Česku by se mohla uplatnit mnohem dříve než začátkem podzimu. A to klidně už v srpnu, řekl pro Život v Česku vládní epidemiolog Rastislav Maďar.

Podle uznávaného epidemiologa je v tuto chvíli potřeba dělat vše, aby k takové situaci nedošlo. Pro Život v Česku.cz ale jasně popsal, co by se muselo stát, aby se plošně roušky zavedly třeba od srpna.

Sám se v minulosti nechal slyšet, že bude prosazovat zavedení ochrany úst a nosu od října. A to v souvislosti s nadcházejícím podzimem, kdy se ke koronaviru patrně přidají další respirační onemocnění.

"Na stole takové opatření zatím není, vyloučit to ale nemohu. Záleželo by zda by šlo o několik homogenních ohnisek nákazy, které by byly pod kontrolou, nebo by šlo o rozptýlené případy v různých částech republiky. Z každého takového případu může vzniknout nové ohnisko nákazy a pokud by tam byly náznaky komunitního šíření, kde by bylo těžké trasovat šíření nemoci, tak tohle by mohlo vést k tomu, že by se zvažovalo plošné zavedení roušek," řekl Rastislav Maďar.

Počet potvrzených případů nemoci COVID-19 v Česku stoupl v úterý o 212, což je nejvíce od 28. června. Počet aktuálně nemocných poprvé od začátku epidemie přesáhl 5000, je jich 5046. A jde podle vládního epidemiologa o poměrně alarmující číslo. "Čekali jsme ale, že čísla porostou," podotkl.

Maďar dále zopakoval, co by se muselo stát, aby ke kroku, kdy by se plošně zavedly roušky, došlo.

"Muselo by dojít tedy ke skokovému nárůstu počtu pozitivních případů, muselo by se ukázat, že jde o komunitní šíření a případy by byly dispergované a vytrasovalo by se, že se virus rozšiřuje plošně, tak si myslím, že plošné zavedení roušek by bylo na místě," dodal vládní epidemiolog Maďar.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.