Pokud bude šíření britské mutace o 40 % agresivnější, musí být tvrdší opatření, říká Roman Prymula
V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. Je logické, že pokud je nový kmen viru o 40 procent nakažlivější, znamená to řadu změn. Nejen v současných opatřeních, ale je také velkým rizikem pro zdravotnický systém, který může zkolabovat. "Pokud bude šíření o 40 % rychlejší, je potřeba si uvědomit, že adekvátně přísnější musí být opatření, aby ji zastavila," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56).
Ministerstvo zdravotnictví aktuálně přepracovává protiepidemický systém PES, do něhož chce zakomponovat další kritéria, aby se zabránilo rychlému šíření a byl připraven zdravotní systém. Změny se podle ministra projeví v nové tabulce PES.
"Vlna, která může následovat stávající vlnu může logicky přijít. S vysokou mírou pravděpodobnosti bude vyvolána zmutovaným virem, který bude agresivnější a bude se rychleji šířit. Pokud bude šíření o 40 % rychlejší, je potřeba si uvědomit, že adekvátně přísnější musí být opatření, aby ji zastavila, tedy přísnější než stávající opatření," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný epidemiolog Roman Prymula s tím, že Česko nečekají v žádném případě lehké časy.
Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko. Podle různých odhadů by kmen mohl mít na našem území dominantní postavení oproti současnému kmenu někdy kolem března.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.