Pokud chceme sekvenovat mutace covidu, lidem se nemusí proplácet třeba plomby, kritizuje Roman Šmucler

Zubař - Ilustrační snímek
Zubař – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2021

V souvislosti s letními prázdninami a cestováním do zahraničí se řeší téma nebezpečí zavlečení variant viru na území Česka. Podle mnohých odborníků je to největší riziko, které by mohlo narušit příznivý trend epidemie. Lékař a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (51) si myslí, že řešení tzv. mutací a sekvenování kvůli koronaviru nemá medicínský efekt a stojí peníze, které budou chybět jinde. "Důležitá věc je, zda díky sekvenaci vznikne nějaká jiná léčba, ale zatím jsme neslyšeli o mutaci, která by vyžadovala jinou léčbu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Se zpomalením epidemie se v Česku v minulých týdnech postupně opět uvolnila protiepidemická opatření. Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci května představila nový systém pro pojmenovávání různých variant koronaviru. Pro jednotlivé mutace začala používat řeckou abecedu. Řídí se tím, kdy byly poprvé objeveny. Takzvanou britskou mutaci nyní tedy označuje jako alfa, jihoafrická je beta, brazilská gama a indická nese název delta. Celý seznam WHO zveřejnila na svém webu.

"Někteří jsou opravdu blázni. Většina lidí, kteří absolvovali první ročník medicíny, ví, že koronaviry mají velké množství mutací. Pro zajímavost – v New Yorku bavilo novináře, že si sekvenovali lidi v mrakodrapu a zjistili, že se u nich potvrdily desítky mutací. V České republice vznikají desítky mutací měsíčně – to jsme se učili už v »prváku«. Důležitá věc je, zda díky sekvenaci vznikne nějaká jiná léčba, ale zatím jsme neslyšeli o mutaci, která by vyžadovala jinou léčbu. Když někdo říká, že může přijít jistá famózní mutace, samozřejmě je to možné. Mohou přistát Marťani nebo spadne meteorit, všechno je možné. Já věřím, že lidem, kteří se o to budou starat, zajistíme vysoké platy a dobrý životní standard. Aby nám říkali, že určitě přijde mutace nebo dojde na klimatické změny. Je potřeba, aby dostali peníze za to, jak dojemně se o nás starají," vyjádřil kritiku vůči strašení lidí mutacemi viru Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz. Podle něj se sekvenace užívá na špatných místech.

"Umíme sekvenovat lidi s tím, jaký mají typ nádoru, což jim může zachránit život. To neděláme a tím je necháváme umřít. Ale o sto šest sekvenujeme covid a nevíme, jaký to má vlastně medicínský efekt. Je to zajímavost, která zjistí, jakou u nás máme mutaci. Někdo si pak k tomu napíše článek, za který dostane titul, což je sice hezké, ale nevíme, co to z medicínského hlediska přináší lidem. Třeba kvůli sekvenování nebudeme ošetřovat ve stomatologii, protože budou chybět finance. Peníze se na sekvenaci najdou, ale vždycky pochází od někoho – například ze stomatologie nebo onkologie. Peníze navíc nejsou, musí se někomu vzít. Čili pokud chceme sekvenaci, pak se kupříkladu nebudou proplácet plomby," míní lékař a prezident České stomatologické komory, který dlouhá léta uváděl televizní pořad Tabu.

"Samozřejmě každý říká, že chce sekvenaci. Je to stejné, jako když každá vesnice řekne, že chce bazén. Pak se musí zvýšit třeba daň z nemovitosti, aby lidé měli bazén. K tomu bych to přirovnal," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.