Pokud nebude proočkována celá populace včetně dětí, tak se viru nemůžeme zbavit, říká Milan Kubek

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2021

V Česku se očkuje přibližně čtyři měsíce. Dosud bylo podáno 2,72 milionu dávek vakcíny, dokončené očkování dvěma dávkami má 950.000 lidí. Za několik týdnů bude podle ministra možné podávat 100.000 dávek denně. Předpokládá, že všichni zájemci o očkování by mohli vakcínu dostat do konce prázdnin. Ovšem jedním z témat kolem očkování je, kdy se lidé budou muset přeočkovat, aby byli před novým typem koronaviru stále chráněni. Na to zatím není jasná odpověď. "Předpokládá se, že se bude očkování doporučovat každý rok na podzim," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf České lékařské komory Milan Kubek (53) s tím, že do očkování bude nutné zahrnout v budoucnu i děti.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) očekává, že i zřejmě v příštím a přespříštím roce bude třeba pokračovat v přeočkování. "Už delší dobu se jedná s Evropskou unií," uvedl. Zatím podle něj není jasné, kterými vakcínami se bude přeočkovávat.

Podle šéfa ČLK je nutné proočkovat celou populaci. "Předpokládá se, že se bude očkování doporučovat každý rok na podzim. Těžko soudit, kolik let to tak bude, ale bude to jistá analogie jako při očkování proti chřipce. V dané chvíli není stále jisté, že lidé, kteří se očkovali letos v zimě například zdravotníci, jestli budou přeočkování letos třetí dávkou stejné vakcíny, nebo jestli se bude čekat na nové varianty vakcín. Druhá neznámá je, kdy se začnou očkovat děti. Je jasné, že pokud nebude proočkována celá populace včetně dětí, tak se viru nemůžeme zbavit, protože děti budou sloužit jako rezervoár viru, kdy si ho budou předávat mezi sebou, aniž by měly nějaké větší příznaky. A otázka zní, a to neumím odpovědět, jestli to budou stejné vakcíny, zda budou ve stejném dávkování, od kolika let, případně hmotnosti, to jsou otázky pro odborníky přes vakcinologii a zejména firmy, které vakcíny vyrábí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který poukázal na skutečnost, že zásadní problém by nastal v případě, že se do populace dostane rezistentní mutace - tedy nový kmen viru odolný na současné vakcíny.

"Pokud tu budeme mít další mutaci, tak by to byl problém. Tím by se musely měnit očkovací látky, tedy muselo by se očkovat vakcínami druhé generace. Tím by se museli přeočkovat i lidé, kteří již byli očkováni, pokud by došlo k tomu, že by nějaká mutace byla rezistentní na stávající vakcíny. Doufejme, že se tohle nepřihodí, proto je důležité, aby se dělalo dostatek PCR testů a v dostatečné míře sekvenovaní," dodal pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se nakazilo navzdory očkování asi 20.000 lidí, naprostá většina z nich před druhou dávkou. Vážný průběh mělo po druhé dávce očkování asi 190 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.