Premiér a jeho lidi nepřiznají jakoukoliv vlastní chybu, říká předseda Pirátů Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Piráti.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2020

Kormidlo Pirátské strany drží několik let. A do politiky jeho strana přinesla svěží vítr. I když mu mnohé znesnadňuje skutečnost, že pirátskou loď manévruje zatím jen v opozičních vodách, Ivan Bartoš přesto věří, že jednoho dne jeho strana, která je aktuálně druhou nejsilnější se 17 procenty, dopluje k vládním břehům. "Pokud bychom takové ambice někdy v budoucnu neměli, nemělo by smysl před více než deseti lety zakládat Pirátskou stranu," říká v rozhovoru pro Život v Česku muž, který se netají tím, že díky zkušenostem, které den co den v politice získává, může být jednou premiér.

Život v Česku Předvolební průzkumy ukazují, že jste v měsíci květnu jako Piráti posílili. Věříte, že do voleb ještě vaše preference posílí?

Ukazuje se, že občané oceňují naši aktivitu a práci v období pandemie. V plánu Budoucnost řešíme teď jsme navrhli řadu kroků pro potlačení pandemie a nastartování ekonomiky. Řadu věcí z plánu převzala vláda a ukazuje se, že námi navržené kroky jsou logické a směřují k dlouhodobě opomíjené modernizaci ekonomiky. Proto očekávám, že podpora voličů, kteří jsou unavení nezodpovědnou politikou a demagogií vlády, bude nadále sílit.

Život v Česku Naopak ANO preference klesly, čím si to vysvětlujete?

Vláda přistupovala k řešení krize chaoticky. Zpočátku se soustředila pouze na své PR a neustálé pořádání tiskových konferencí, na nichž ministři měnili své názory a nebyli schopní podávat jednotné a pravdivé informace. Na začátku karantény to ještě byla řada občanů ochotná překousnout, ale po více než dvouměsíčním omezení, provázeném řadou nesmyslných opatření, se začala tato situace mnoha lidem zajídat.

Život v Česku Jak v současnosti Piráti přistupují k možné druhé vlně koronavirové epidemie, která se očekává s podzimem?

Musíme být připravení, a to jak z hlediska zásob ochranných zdravotních pomůcek, kde usilujeme o spolupráci s českými výrobci, tak z hlediska plánu postupu. Potřebujeme zavádět, pokud to bude potřeba, pouze cílená omezení, která neomezí ekonomiku ani občany plošně. Proto jsme přišli s návrhem pandemického stavu s několika stupni pohotovosti. Stát by případné ztráty kompenzoval cílenou podporou. Mírnější režim nám dá čas na vývoj, testování a nasazení léku či vakcíny. Další vypnutí České republiky by domácnosti, podnikatelé a firmy neunesly.

Premiér a jeho lidi nepřiznají jakoukoliv vlastní chybu

Život v Česku Vláda potažmo premiér se vám vysmál, že požadujete jako opozice předložení pandemického plánu. Prý nemáte strašit lidi. Co si o jednání premiéra v tomto duchu myslíte?

Předložení plánu je strašení lidí, upozornění zdravotnice na chybějící zdravotní pomůcky je šíření poplašné zprávy. Takový je přístup premiéra a jeho lidí. Nepřiznají jakoukoliv vlastní chybu a místo toho útočí na ostatní. Dlouhodobě není tento přístup udržitelný a bez plánu postihne případná druhá vlna tuto zemi ještě mnohem tvrdším způsobem. Podle odhadu OECD bude ČR pátou nejzatíženější ekonomikou koronavirem na světě. Premiér Babiš hazarduje s celým státem.

Život v Česku Dokážete si jako předseda Pirátů a v případě mimořádného úspěchu ve volbách do Sněmovny představit roli premiéra?

V případě, že Piráti dokážou složit po volbách koalici jako nejsilnější strana, je to logická varianta. Ale před námi je ještě hodně faktické politické práce a na podzim krajské volby. Všichni dosavadní předsedové vlád mají podíl na chybách minulosti a aktivně se na nich podíleli, včetně Andreje Babiše, který v průběhu 90. let spolupracoval se všemi tradičními stranami, proti kterým se dnes vymezuje a s jejich politiky vesele kšeftoval. V tomto ohledu je naděje, že Piráti budou prosazovat transparentní a skutečně protikorupční politiku, na rozdíl od současné vlády, která téma zneužila jen k prosazení vlastní moci a instalování lidí z koncernu do politických funkcí.

Život v Česku Zeptám se jinak, je Ivan Bartoš připraven být premiérem České republiky?

S pokorou věřím, že ano. Neustále pracuji nejen na politických řešeních, ale zejména na sobě. Pokud bychom takové ambice někdy v budoucnu neměli, nemělo by smysl před více než deseti lety zakládat Pirátskou stranu. A kromě poslanců máme také víc než tisíc členů a řadu dobrovolníků, osobností i odborníků, kteří nám pomáhají a patří jim za to velký dík. Bez nich bychom se nedostali tam, kde jsme dnes.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.