Reklama:

Pokud ÚS uzná stížnost na novelu o valorizaci penzí, nastane zmatek. To by bylo jednoznačně na demisi vlády, říká v rozhovoru Karel Havlíček

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2023

V pátek opoziční hnutí ANO a krátce předtím i skupina senátorů se kvůli vládní novele o zkrácení červnové valorizace penzí obrátily na Ústavní soud. Poslanci ANO stížnost odůvodnili protiústavností, kterou vidí v retroaktivitě a způsobu projednávání novely ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Senátoři, za které jednal Michael Canov (SLK) z klubu Starostů a nezávislých, zpochybnili u soudu předpis ve čtvrtek. Obě skupiny žádají přednostní projednání svých podání, soud další postup zatím nespecifikoval. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří, že vláda zákon obhájí, a odmítá tvrzení, že snížení mimořádné valorizace bylo retroaktivní a nabouralo očekávání zvýšení důchodů. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně celé situace poskytl rozhovor bývalý dvojnásobný ministr a opoziční politik Karel Havlíček (ANO).

Reklama:

Pane Havlíčku, co by se stalo, pokud by ÚS uznal stížnost ohledně sporné novely o valorizaci penzí?

Byla by to obrovská rána. Vláda by musela nejen zpětně doplatit valorizace, ale byla by kolem toho řada soudních sporů, protože někteří dotyční by se nepochybně soudili ve smyslu úroků a podobně, a byl by v tom obrovský zmatek.

Reklama:

Zahýbalo by to nějak se státním rozpočtem?

Pro rozpočet by to znamenalo zatížení v řádu jednotek, v horším případě desítek miliard korun, kdyby to nastalo.

Jaký je váš odhad, jak se s tím Ústavní soud vypořádá?

My jsme přesvědčeni, že vláda pochybila. Myslím si, že máme dostatečně jasné a přesvědčivé argumenty. A samozřejmě to záleží na ústavních soudcích.

Pokud by stížnost ÚS uznal, jaké důsledky by z toho vláda měla vyvodit?

To by bylo jednoznačně na demisi. To by byla tak velká rána a obrovský zmatek...

Jak to myslíte?

Představte si, že by se to všechno muselo dopočítat, tam by vláda neměla jinou možnost než podat demisi.

Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování nebo okrádání důchodců, kteří jen letos přijdou v průměru zhruba o 7000 korun.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: