Pokud vir zmutuje, očkování nepomůže. Bude potřeba vakcína druhé generace, říká epidemiolog Roman Prymula
Mutace jsou pojmenovány podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali konkrétní gen viru. V Česku se v poslední době rozšířila britská mutace koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní varianta. Kromě ní jsou v evidenci i další, jako je například jihoafrická či brazilská. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) nelze vyloučit vznik mutace, na kterou současné vakcíny nebudou fungovat.
"To je jistě riziko, které nelze určitě zanedbat a musíme ho brát v potaz. Zatím se ale ukazuje, že vysoké hladiny protilátek nás dokážou ochránit, i když nejsou díky mutacím natolik specifické, jak by mohly být," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a v současnosti poradce prezidenta Roman Prymula.
Je standardní, že se viry, mezi které patří i koronavirus, často mění a vytvářejí nové mutace. Každá nová varianta viru má pak genom, který obsahuje jednu konkrétní sadu mutací. Některé varianty koronaviru se v průběhu pandemie objeví a zmizí, jiné varianty jsou úspěšnější, přetrvávají a šíří se v populaci.
Existují také takové mutace, které se snadněji, než původní vir přenášejí a mutace, které viru umožňují uniknout před protilátkami po očkování. Tyto mutace přinášejí viru evoluční výhodu a vznikají nezávisle na sobě.
"Nikdy se nejedná o jedinou protilátku, jsou jich zhruba dvě desítky, a i když některé z nich u mutací přestávají fungovat, ostatní funkční jsou. Pokud by účinnost vakcín významně klesla díky novým mutacím, bylo by nutné vytvořit vakcíny druhé generace, které na tyto změny budou reagovat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz, jak by se muselo postupovat, pokud by vznikla mutace rezistentní na současné vakcíny.
Nejrozsáhlejší mutace v Česku je britská. Její výskyt u českého pacienta byl poprvé potvrzen 18. ledna. Aktuálně zřejmě na našem území převládá.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.