Policejní prezident rozdal medaile za Vrbětice. Nemusíme znát vše, co policie nashromáždila, tvrdí Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2021

Od poloviny dubna letošního roku rezonovala společností kauza týkající se výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Policejní prezident Jan Švejdar (53) se rozhodl odměnit osm policistů, kteří na případu pracovali. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (64) veřejnost nemusí znát celé pozadí případu. "Je to samozřejmě pravomoc policejního prezidenta, aby uděloval medaile. Předpokládám, že dobře ví, proč jim je dal. Nesmíme zapomínat na to, že nemusíme znát úplně všechno, co nashromáždila policie během vyšetřování Vrbětic a způsob, jakým to dokázala," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Exploze ve Vrběticích se datuje k roku 2014, kdy měli dva ruští agenti – Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin stát za výbuchem muničního skladu. To se přirozeně dotklo i česko-ruských vztahů, které zamrzly. Česká republika v reakci vyhostila 14 ruských diplomatů a 4 pracovníky a Rusko na oplátku udělalo stejný krok. Českou ambasádu v Moskvě muselo opustit 16 diplomatů a 4 pracovníci.

Za úspěšné řešení případu se rozhodl policejní prezident Jan Švejdar udělit ocenění osmi policistům. S informací o tom, že detektivové pracující na vrbětické kauze, dostali medaile, přišel web Lidovky.cz.

"Je to samozřejmě pravomoc policejního prezidenta, aby uděloval medaile. Předpokládám, že dobře ví, proč jim je dal. Nesmíme zapomínat na to, že nemusíme znát úplně všechno, co nashromáždila policie během vyšetřování Vrbětic a způsob, jakým to dokázala. Musíme připustit, že ve vyšetřovacím spise toho bude více, než je známo veřejnosti. Tady bych to vůbec nevylučoval. Na druhou stranu – pokud je pravda, ze vyšetřování mělo zdržení kvůli tomu, že tým, který na kauze pracoval předtím, odešel, a novému trvalo, než se k tomu dostal a převzal to, tak to nechápu. Jak je možné, že výbuch ve Vrběticích, taková velká kauza, se nějakou dobu vůbec nevyšetřovala, protože odešli policisté? To je pro mě o něco důležitější než skutečnost, že řadoví policisté jsou odměněni medailí policejního prezidenta. Věřím, že si je zaslouží, takže proč ne," vyjádřil se Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že mnohem víc by ho zajímalo, jak je možné, že v České republice fungoval sklad ministerstva obrany pod řízením vojenského technického ústavu, kde byly zásadní problémy s bezpečností.

"Nechápu, že policie a tajné služby to neměly aspoň pod nějakou kontrolou – prodej zbraní, které podle veřejných informací, které máme, měl končit v zemích konfliktu. To mě zajímá mnohem více. Aby se někdo zamyslel nad tím, že Vrbětice takto dopadly - vybuchl druhý sklad šest týdnů po tom prvním, když to tam střežila policie. Tím by se podle mě někdo měl zabývat vedle toho, že lidé, kteří dobře pracovali, byli odměněni," dodal bezpečností expert pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.