Policejní psycholog odhalil, proč exministr obrany Martin Stropnický ukončil manželství s Veronikou Žilkovou e-mailem

Martin Stropnický a Veronika Žilková
Martin Stropnický a Veronika Žilková
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2022

V průběhu své profesní kariéry vyučoval policejní psychologii studenty na střední policejní škole. Pracoval deset let jako konzultant veřejného ochránce práv, pět let jako poradce ministra práce a sociálních věcí. Řeč je o psychologovi Jeronýmu Klimešovi (54), který má zároveň specializaci na psychologii rodiny a partnerské vztahy. Když ho redakce oslovila s dotazem, proč podle něj exministr Martin Stropnický (65) ukončil své manželství skrz e-mail, měl hned jasno. "To znamená, že se bojí té debaty. Uvědomuje si, že ho ona kdykoliv převálcuje," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový český psycholog.

Že dojde na konec vztahu, věděl bývalý ministr obrany, herečka Veronika Žilková (60) neměla ani tušení. Rozchod se Martinu Stropnickému dlouho odehrával v představách a fantaziích, než našel chvíli, která o všem rozhodla. Zajímavostí je, že před dvěma týdny s manželem a jejich dcerou Kordulou (16) zvládli všichni dovolenou v Dubaji, a to na manželovo pozvání.

"Latentní fáze probíhá prakticky celá ve fantazii a je prakticky neviditelná pro druhého partnera. Ten má často pocit, že se touto dobou nic zvláštního nedělo. Všechny latentní procesy byly zakryty běžnými aktivitami. Oznámení o rozchodu tedy může být rána z čistého nebe: "Vždyť ještě před měsícem jsme se pokoušeli o dítě, jak mi může tvrdit, že prý o rozvodu uvažoval dva roky!?" Spouštěcí fáze dělá z druhého partnera rázem tzv. obránce vztahu, který ho chce zachránit všemi silami. První přirozenou obrannou reakcí člověka je nárůst aktivace, lidově řečeno adrenalinu," popsal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz, proč si před rozchodem rodinka užila dovolenou a vše vypadalo zalité sluncem, než přišla rána v podobě e-mailu.

Herečka prozradila, že to byl mail, který rozhodně nečekala. "Dostala jsem mail, že mě už nemiluje, a jeho případný nový vztah je jen toho důsledek a že se omlouvá," uvedla Veronika Žilková ve vyjádření pro Blesk.cz. Následně se vyjádřila ještě na svém Instagramu. "Vyšla bohužel pravdivá a zásadní informace o naší rodině, ale tím, že začínám znovu, tím jsem vám chtěla říct, že vaše cvičitelka, navíc herečka..." uvedla Veronika Žilková s tím, že si bude budovat pozitivní postoj ke všemu v rámci svého života. V současnosti má existenční obavy, protože v případě rozvodu mají rozdělený majetek smluvně a herečka s epidemií koronaviru nemohla hrát v divadle.

Psycholog Jeroným Klimeš upřesnil, proč se Martin Stropnický před herečku nepostavil tváří v tvář a svůj záměr jí neoznámil do očí. "To znamená, že se bojí té debaty. On má pocit, že nemá sílu vydržet tu debatu a následnou hádku. Aby tomu předešel, tak to oznamuje přes nekontaktní prostředek. Vypadá to, že ho kdykoliv převálcuje. Dělají to lidé, kteří se bojí předstoupit před toho partnera a říct mu, co se děje. Obránci vztahu se na to hodně upínají, což v rámci rozchodu je bezvýznamný detail. Oni mají (obránci vztahu) pocit, že kdyby navrhovatel rozchodu za nimi přišel, že by to šlo lépe, ale ne vždy si myslím, že to je pravda. Domnívám se, že Žilková a Stropnický ten svůj problém dlouho neřeší," dodal odbornou veřejností uznávaný specialista v oboru psychologie pro ŽivotvČesku.cz.

Původně herečtí kolegové, pak snoubenci a nakonec manželé Veronika Žilková a Martin Stropnický se brali v dubnu 2008 na jednom z nejromantičtějších míst v Praze – v historické Kapli sv. Kláry v pražské Tróji. Žilková se při obřadu vzdala svého slavného příjmení a převzala jméno manžela na Veronika Stropnická. Společně žijí od roku 2004. Pro oba šlo už o třetí manželství.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.