Policie může pokutovat za porušení opatření na místě. Zákon podepsal prezident Zeman

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2020

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal návrh zákona, podle nějž mohou policisté rozdávat pokuty za porušení koronavirových restrikcí na místě. Peněžní postih se může vyšplhat až k částce 10 tisíc korun. Zákon musí být zveřejněn ve sbírce, potom začne platit.

"Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pondělí dne 11. května 2020 zákon ze dne 10. května 2020 o pravomoci Policie České republiky a obecní policie postihovat porušení krizových opatření a mimořádných opatření nařízených v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 na území České republiky," informoval na webu Pražského hradu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Doposud platilo, že policie předávala delikty spojené s koronavirovými opatřeními do správního řízení. Nutil je k otmu zákon o ochraně veřejného zdraví i krizový zákon. Ty totiž nepočítají s udělením pokuty přímo na místě, kde se prohřešek odehrál.

Představa ministerstva

Nejčastěji se jednalo o nenošení roušky nebo nedostatečné rozestupy mezi lidmi. Ty by měly dosahovat alespoň dvou metrů.

Ministerstvo vnitra si od zákona slibuje lepší vymahatelnost dodržování restrikcí, zvlášť po pondělní vlně rozvolnění, která umožňuje otevřít například zahrádky hospod a restaurací. Zákon ještě musí vyjít ve sbírce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.