Policie navrhla obžalovat premiéra Babiše. Na náhody bych v tomto případě nevěřil, říká Jiří Paroubek

Profimedia
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 1. 6. 2021

Policie v pondělí navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (66) a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. V jeho možnostech je podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání nebo věc vyřídit jinak. Podle bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka (68) by návrh na obžalobu současného předsedy vlády neměl poškodit jeho reputaci. "Nedomnívám se, že by to bylo jeho velké poškození," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik.

Premiér Andrej Babiš si stojí za svými slovy, a to, že dotační kauza Čapí hnízdo je účelová a uměle vykonstruovaná. "Mě už to ani nepřekvapuje, ani to, že se tato věc objeví vždy před volbami. Jde o zcela účelovou a uměle vytvořenou pseudokauzu, která je stará 14 let, a vyšetřování se táhne pět let," uvedl předseda vlády.

Jádrem kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.

Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Premiér vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Policie na počátku obvinila několik lidí včetně členů rodiny premiéra. V kauze figurovalo i jméno místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka - jeho stíhání a stíhání dalších tří lidí zrušil státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Andreje Babiše, přestože policie stejně jako nyní navrhovala podání obžaloby.

"O tomto se ví roky a zatím jde o výrok policie, ale ještě není znám pohled ze strany státního zástupce. Myslím si, že Andrej Babiš je si celkem jist svou věcí. Už se to táhne asi tři roky, tak se nedomnívám, že by to bylo jeho velké poškození. Podařilo se mu přesvědčit část lidí, že jde o zpolitizovanou záležitost," nabídl svůj pohled na kauzu pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek s tím, že si nemyslí, že by premiér rezignoval na svou funkci, aby došlo k prošetření.

Paroubek se nedomnívá, že by šlo čistě o náhodu v souvislosti s tím, že návrh na obžalobu přichází před říjnovými volbami. "Na náhody bych v tomto případě nevěřil. Prostě se to takhle načasovalo," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (67) plánuje oznámit rozhodnutí ohledně s...

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na konci roku 2019 po přezkumu obnovil stíhání Andreje Babiše a jeho spolupracovnice Jany Mayerové, když k věci uvedl, že podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Dále potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu