Policie prověřila bary v Praze, opatření porušilo 15 procent lidí. Odpovědnost by měl mít provozovatel, říká šéf ČLK

Profimedia
Policie – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 24. 7. 2021

Asi 15 procent lidí zkontrolovaných policisty a hygieniky v noci na dnešek v barech a tanečních klubech v Praze porušilo protiepidemická opatření. Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice. Zkontrolovali zhruba 170 lidí, z nichž 24 dostalo na místě pokuty celkem za 12.000 korun. Jeden přestupek pak postoupili do správního řízení, kde hrozí vyšší sankce. "Já si hlavně myslím, že se všeobecně toto nedodržuje, protože on to všeobecně nikdo nekontroluje," okomentoval namátkovou kontrolu prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Během noci na dnešek provedli policisté a hygienici pět kontrol. "Primárně se zaměřili na kontrolu nočních barů, hudebních a tanečních klubů v širším centru metropole," uvedli hygienici.

Lidé podle nich porušovali hlavně opatření, které vyžaduje prokázání bezinfekčnosti při vstupu do barů, restaurací, klubů a podobných zařízení. Při vstupu je potřeba doložit, že člověk má aspoň 14 dní po podání poslední dávky očkování proti nemoci covid-19, nebo předložit negativní test, případně prokázat prodělání covidu-19 před méně než 180 dny.

"Tohle byla jednorázová akce, stejně tak kontrola mohla být někde jinde a dopadla by podobně. Nejjednodušší by bylo, aby odpovědnost za kontrolu bezinfekčnosti přebírali provozovatelé těch podniků. Stejně jako je hostinský zodpovědný, aby mladistvému nenaléval alkohol, tak by měl být zodpovědný za to, aby do vnitřních prostor přišli lidé, kteří se mohou prokázat tím, že jsou očkovaní nebo mají test či prodělali covid. Tolik kontrolních orgánů nemáme a vždy to bude jen namátkové. Je to tedy ukázka toho, že se opatření moc nedodržují," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Hygienici a policisté narazili při kontrole také třeba na porušení zákazu tance a shlukování hostů nebo nedodržení rozestupů 1,5 metru mezi stoly a maximálního počtu čtyř hostů u jednoho stolu. Na některých místech byl také nedostatek dezinfekčních prostředků pro zákazníky nebo hosté nebyli při vstupu dostatečně informování o nutnosti dodržovat opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu