Policie začala konat. Čtveřici žen stíhá za výrobu falešných covid certifikátů, dvě jsou pracovnice očkovacího centra. Tohle jim hrozí

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 1. 2022

Vsetínští kriminalisté v úterý oznámili, že od prosince stíhají čtveřici žen, která se podle nich podílela na falšování certifikátů o absolvovaném očkování proti covidu-19. Dvě z nich pracovaly ve vsetínském očkovacím centru. Podle policie ženy zajistily padělaný dokument pro více než 70 lidí, na úplatcích si přišly téměř na půl milionu korun.

Dvě ženy, které zajišťovaly zájemce o očkovací certifikát bez skutečné vakcinace, policie podezírá z přijetí úplatku a také z padělání a pozměnění veřejné listiny. Další dvě ženy, které pracovaly ve vsetínském očkovacím centru a evidovaly zájemce do příslušných systémů, aniž by uvedené očkování fyzicky podstoupily, rovněž čelí obvinění ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny.

"Mladší z žen je navíc podezřelá z přijetí úplatku a vzhledem k tomu, že zničila více než 70 dávek vakcíny, také z poškození cizí věci. Ženy tuto činnost prováděly nejméně od září loňského roku a certifikát tak získalo minimálně 74 lidí napříč republikou. Vydání dalších osmi falešných certifikátů zabránili vsetínští kriminalisté," sdělil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Policie stíhá čtyři ženy, jen dvě z nich ale ze zprostředkovávání falešných očkovacích certifikátů měly finanční profit. Konkrétně pracovnice očkovacího zařízení na evidování zájemců do systému, aniž by skutečně očkovaní byli, nijak nezbohatly.

"Zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a následně vybíraly od zájemců částky od dvou do sedmi tisíc za jednu dávku. Tyto úplatky celkem dosáhly téměř půlmilionové hodnoty. Policistům se podařilo zajistit finanční prostředky v řádech statisíců korun. Jedna z pracovnic očkovacího centra za navádění dat do systému dostala kosmetiku v několikatisícové hodnotě, druhá žádnou úplatu, ať materiální či finanční, nedostala," upřesnil informací Petr Jaroš.

Všechny čtyři ženy jsou v tuto chvíli stíhány pro několik trestných činů, z nichž v každém případě je však trestní sazba ve výši několika měsíců až let odnětí svobody. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila renomovaného advokáta Petra Mjartana, který upřesnil, jaké tresty ženám hrozí.

"Pokud se pachatel svým jednáním dopustí vícera trestných činů najednou, soud ukládá tzv. úhrnný trest, a to dle trestného činu, který je nejpřísněji trestný. Orgány činné v trestním řízení dle dostupných informací prozatím spatřují v jednání osob souběh trestných činů poškození cizí věci, padělání a pozměnění veřejné listiny a přijetí úplatku. Jako nejpřísněji trestný by byl v případě uznání viny velmi pravděpodobně vyhodnocen poslední zmiňovaný trestný čin, tedy přijetí úplatku s trestní sazbou až na čtyři léta odnětí svobody. Pokud by došlo k přijetí úplatku ze strany úřední osoby, trestní sazba odnětí svobody se zásadně zvyšuje, a to na tři léta až deset let," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný právník Jan Mjartan, jak bude s ženami soud nakládat.

K informacím se už vyjádřila i ředitelka Vsetínské nemocnice. Ve stanovisku zveřejněném na oficiálních stránkách vysvětlila, že právě vedení nemocnice dostalo informaci o možném vykonávání trestné činnosti v očkovacím centru jako první. Záležitost byla následně předána policii a byly podniknuty kroky, které by dalšímu takovému jednání měly zamezit.

"Nemocnice obdržela od veřejnosti počátkem prosince informaci, že by k takovému jednání mohlo v naší nemocnici docházet. Tento podnět jsme společně s trestním oznámením ihned předali Policii ČR. Dosud jsme v rámci vyšetřování vázáni mlčenlivostí. Na základě zveřejnění zprávy Policií ČR jsme ji nyní požádali o sdělení jmen osob, které se na této činnosti podílely. Mohu však říci, že jedna z nich nám tuto skutečnost sama sdělila a požádala o ukončení pracovního poměru. Na potvrzení dalšího jména čekáme. Současně jsme prověřili všechny nastavené postupy v očkovacím centru, oprávněné přístupy do informačních systémů a tak dále. Nedošlo k systémovému pochybení, ale k selhání jednotlivců," uvedla ředitelka Věra Prousková.

Trest pro držitele:

Přestože se falšování očkovacího certifikátu může jevit jako jednoduchý způsob, jak svobodně cestovat nebo se věnovat jiným aktivitám, k nimž je třeba prokázání bezinfekčnosti, nelze opomenout, že kromě samotných prodejců falzifikátů hrozí trest i těm, kteří je koupili a použili. Stejně jako prodejci, i kupci mohou být obviněni z trestného činu padělání veřejné listiny.

"Obvinění pochopitelně hrozí i tomu, kdo listinu použije jako pravou. To znamená, pokud to použije někdo, kdo si to objednal nebo jen ví o tom, že je listina padělaná. V tom případě se dopouští stejného trestného činu," řekl už dříve pro ŽivotvČesku.cz právník Jan Černý.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.