Policie zatkla mladíka, který stojí za falešným QR kódem na pomoc Moravě. Právník upřesnil, co mu hrozí

Tornádo poničilo obrovské množství budov.
Tornádo poničilo obrovské množství budov.
Foto: Se svolením ministra vnitra Jana Hamáčka
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2021

Neštěstí, které se stalo ve čtvrtek 24. června na jižní Moravě, připravilo o život už šest osob. Ničivé tornádo způsobilo škody, které šplhají do miliardových částek a mnoha lidem vzalo střechu nad hlavou. Česko však prokázalo dobročinnost a solidaritu prostřednictvím sbírek, které shromažďovaly finance na pomoc zasaženým oblastem. Toho se však rozhodl využít dvaadvacetiletý muž, kterého policie zadržela kvůli podezření ze zneužití loga charity a snaze vylákat z lidí peníze. Podle renomovaného právníka Petra Mjartana bude čin klasifikován jako pokus o podvod. "Skutková podstata podvodu se v základní sazbě ukládá až na 2 roky. Velmi záleží na způsobené škodě," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Živelná katastrofa, která je v Česku nevídaná. Jižní Moravou se prohnalo tornádo o síle F3 až F4, což podle Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ) značí na Fujitově stupnici rychlost 219 až 324 km/h. Neštěstí v lidech okamžitě probudilo vlnu solidarity, chtěli pomáhat nejen jako dobrovolníci přímo v zasažených oblastech především Hodonínska a Břeclavska, ale posílali také peníze prostřednictvím dobročinných sbírek. Například nadace Via vybrala k pondělní 15. hodině 169 601 073 korun od 136 219 lidí.

Právě pomoci jižní Moravě se snažil zneužít mladý muž, kterého policie zadržela v neděli dopoledne. Je podezřelý ze zneužití loga Diecézní charity Brno, kdy využil jejich grafiku a pomocí falešného QR kódu chtěl z lidí vylákat peníze. "Spolu se svým bankovním účtem zveřejnil příběh a podpořil jej logem charitativní organizace, která organizuje sbírku oficiální. Své jednání se snažil vysvětlit tím, že peníze chtěl věnovat obětem katastrofy v Moravské Nové Vsi, kde měl pomáhat," uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

Uznávaný právník Petr Mjartan vysvětlil, co podezřelému muži za jeho čin hrozí a kam až mohou dosahovat tresty. "V tomto případě by přicházel v úvahu pokus o podvod. Teprve se uvidí, jaká bude konečná výše škody, což bude problematické. Nedošlo tam však k žádnému plnění, u podvodu musíte způsobit škodu alespoň 10 tisíc korun. Tím, že případ skončil ve stádiu pokusu, tak bude na orgánech činných v trestním řízení, aby prokázaly, kolik peněz muž mohl z lidí vylákat," řekl Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tresty u pokusu o podvod jsou vlastně stejné jako u dokonaného trestného činu a samo o sobě se to nerozlišuje.

"V případě ukládání samotného trestu se k tomu může přihlédnout, ale skutková podstata podvodu se v základní sazbě ukládá až na 2 roky. Je třeba znovu zmínit, že velmi záleží na způsobené škodě. Čím je vyšší škoda, tím mohou růst i trestní sazby. Předpokládám, že bude využita pouze základní skutková podstata a muž by mohl být potrestán výší trestu do 2 let odnětí svobody," vysvětli uznávaný právník pro ŽivotvČesku.cz.

"Otázkou je, kde všude to podezřelý zveřejnil. Finance mohla pozastavit také banka kvůli podezřelému pohybu peněz na účtu. Jeho jednání už bezprostředně směřovalo k tomu, aby z lidí vylákal peníze. Myslím si, že policie jednala rychle a z toho důvodu nedošlo k převodu financí. Ale vše bude předmětem vyšetřování, zatím je případ na začátku. Policie bude shromažďovat informace. Pokus je obecně méně závažný než dokonaný trestný čin, u pokusu nedošlo ke škodlivému následku. Soud bude ale poměřovat, jak daleko pokus směřoval a hlavně z jakého důvodu nedošlo k dokonání trestného činu. Jsem názoru, že v tomto případě nebude pokus polehčující věc. Podezřelý chtěl využít dobročinnosti a zneužít živelné pohromy, což mu také nebude připsáno k dobru," uzavřel Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz.


Vzhledem k řešení dalšího podobného případu, který policie prošetřuje, varuje před tím, aby si lidé dávali pozor a důkladně ověřovali, kam peníze na pomoc jižní Moravě posílají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.