Politika vlády vyhovuje Babišovi. ANO rostou preference a firmám jeho šéfa zisky, soudí šéf Sociální demokracie

Petr Fiala (vlevo) a Andrej Babiš
Petr Fiala (vlevo) a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Důvěra ve vládu Petra Fialy je na rekordním minimu. Plnou podporu jí vyslovují jen dvě procenta lidí. Situace nahrává nejsilnější opoziční straně ANO, kterou vede Andrej Babiš. Otevírá se ale prostor i pro mimoparlamentní opozici, která tepe jak vládu, tak Babišovo hnutí. Lídr SOCDEM Michal Šmarda pro ŽivotvČesku.cz poznamenal, že politika Fialova kabinetu hnutí ANO vyhovuje, protože mu přináší zisky.

"Dnešní vláda dělá tradiční politiku ODS. Menší strany ji přijaly a jsou ve vládě jen do počtu. Vláda řeší problémy rozpočtu na úkor zaměstnanců, drobných živnostníků, rodin s dětmi a seniorů. Tím prohlubuje krizi. Proti zdražování vůbec nebojuje," reagoval šéf SOCDEM Šmarda pro ŽivotvČesku.cz na průzkum CVVM, podle kterého Fialově sestavě plně věří mizivá dvě procenta občanů České republiky.

Podle Šmardy svou politikou vláda hraje do karet hnutí ANO, kterému situace plně vyhovuje. "To samozřejmě vyhovuje hnutí ANO, kterému rostou preference, zároveň rostou i zisky firem jeho šéfa. ANO tak ve Sněmovně proti vládě naoko protestuje, ale žádnou změnu nepřináší," podotkl předseda SOCDEM dále pro ŽivotvČesku.cz.

Právě Sociální demokracie by ráda docílila návratu do Poslanecké sněmovny, a proto se vymezuje jak proti vládě, tak proti parlamentní opozici. Snaží se tak nalézt místo na »politickém trhu« a v prohlášeních se obrací na vládu i současnou sněmovní opozici. 

"Potřebujeme ochránit rodiny a pracující, získat peníze do rozpočtu od velkých firem a bank a dát do pořádku rozpočet. Proto Sociální demokracie připravila vlastní verzi konsolidačního balíčku. Ten vyřeší schodek rozpočtu a zároveň pomůže lidem bojovat s drahotou. Vláda i sněmovní opozice by měla najít odvahu tato opatření přijmout," řekl Šmarda pro ŽivotvČesku.cz.

Drtivému propadu podpory vlády Petra Fialy si všímají i komentátoři. Zaznívají varování před tím, aby kabinet dvouprocentní debakl házel za hlavu. "Ve volbách se dva a půl milionu často zcela rozdílných lidí semklo, aby odstavilo Andreje Babiše od moci. Fakt, že teď Fialův kabinet nebere jejich rozčarování vážně, je urážlivý i nebezpečný," napsaly Seznam Zprávy.

Zcela ignorovat hlas lidu je v demokracii nebezpečné. Politik by měl umět jít proti většinovému veřejnému mínění, ale nic nesmí jít do extrému. Kdo zcela odmítá hlas voličů, hrozí mu pád do arogance a mocenské pýchy. Navíc se pak mezi lidmi šíří “blbá nálada”, frustrace a nakonec vztek. A ten by mohla v budoucnu využít skutečně extremistická hnutí. Historie nás učí, že právě beznaděj je živnou půdou totality.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.